Home / Yaşam  / Kahve Tutkunlarına 5 Müthiş Öneri

Kahve Tutkunlarına 5 Müthiş Öneri

Kahve benim için bir tutku, kahve içmeden bir günüm geçmiyor, diyenlerdenseniz yazımızı çok seveceksiniz

Kahve Tutkunlarına 5 Müthiş Öneri

Kahve tutkunları iyi bilir ki, kahve sadece bir içecek değildir. Kahve; kokusu ile dinginlik sağlayan, sabahları uyanmanın asıl anlamı olan, gün içerisinde iş yoğunluğunda bir mola anlamı taşıyan yegâne tutkudur.

Evde keyif işte zindelik, sabahları mecburi akşamları keyfi, sınav dönemi öğrencin dostu ve daha pek çok görevi ile kahve pek çok farklı tatla da hayatımızda yer etmektedir.

Damlaya Damlaya Lezzet Olur

filtrekahve

Evde filtre kahve yapımı için 2 kişiye, 30 gr çekirdek kahve ve yarım litre su yeterli olmaktadır. Evde kahve öğütme makinesi yoksa orta kalınlıkta, taze çekilmiş kahve de kullanılabilir. Pour Over – Dripper kahve demleme metodunda kullanılacak aparata kağıt filtre yerleştirilir. Hazırlanan demleme aparatı kahve potunun üzerine yerleştirilerek, üzerine filtreyi ıslatacak kadar su gezdirilmelidir. Bu sayede temizlenen filtrenin akıttığı su dökülmelidir. Bu aşamada filtreye öğütülmüş kahve boşaltılır. Bir Türk kahve fincanı kadar su, yavaşça ve dairesel hareketler ile kahvenin üzerinde gezdirilir. Bu işlemle kahvenin çiçeklenmesi yanı kabarması sağlanarak, içindeki yağ ve aromaların ortaya çıkması sağlanır. 30 saniye bekledikten sonra kalan suyu yavaşça boşaltılarak damlama işleminin bitmesi beklenir

Macchiato

Lekeli anlamına gelen bu sözcük kahvenin sütte bıraktığı lekeli görünümden kahveye adını vermektedir. Evde espresso makinesi varsa yapımı oldukça kolaydır. Makinede hazırlanan espresso yine makinede köpürtülen sütle karıştırmak yeterlidir. Burada dikkat edilecek nokta köpürtme işlemi yapılan sütün soğuk olmasıdır.

macchiato

Eğer espresso makinesi yoksa moka Pot ile ocakta hazırlanacak kahve de kullanılabilir. Burada hazırlanan kahveyi espressodan ayıran fark, espresso makinelerinde su kahveden 9 bar basınç ile geçerken Moka pot demleme ile 1-2 bar basınç gerçekleşmektedir.  3 ana haznesi bulunan aletin, alt haznesine su konulur ve üzerine filtre haznesi yerleştirilir. Filtre haznesine öğütülmüş kahve eklenerek, demlenen kahvenin ulaşacağı bölüm olan son parça takılır. Moka Pot ocak üzerine konulur ve alt haznedeki ısınan su kahveden geçip demlenir ve hava ile beraber üst hazneye ulaşır.

Buzlu Mocha Hindistan Cevizli Kahve

Yazın şu son demlerinde hava sıcaklıkları hala bunaltırken, serinlemek için kahveden daha iyi düşemeyenlere, çok beğenilecekleri bu tarif uygun olacaktır.

mocha

Kahve bardağının dibine 2 yemek kaşığı çikolata şurubu dökülür. 7-8 adet küp buzu bardağa koyduktan sonra demlenerek soğutulmuş kahve boşaltılır. ½ çay kaşığı vanilya özütü, 1 çay kaşığı şeker, 200 ml. hindistan cevizi sütü eklenir. Blenderda 100 ml. hindistan cevizi süt ve 1 yemek kaşığı şeker krema kıvamına gelene dek karıştırdıktan sonra, hazırlanan kahvenin üzerine eklenir. Kahvenin üzerini kurutulmuş hindistan cevizi parçaları ve kahve çekirdekleri ile süsleyebilirsiniz.

Naneli Buzlu Kahve

Buzlu Kahve

300 ml. soğuk kahve ve 2 yemek kaşığı nane şurubu ile hazırlanabilecek bu kolay tarifte şurup yerine taze nane de kullanılabilir. Soğuk kahveyi, nane şurubunu ve bir bardak dolusu buzu blenderda smoothie kıvamı alana kadar karıştırmak yeterli. Karışıma şeker ekleyerek tatlandırabilir ve süt ile kahve yumuşatılabilir.

Türk Kahvesinden Vazgeçmem Diyenlere

Türk Kahvesi

Klasik Türk kahvesinden vazgeçemeyenler aromalı lezzetlerle arada bir değişikliğe gidebilir. Aromalı Türk kahve tariflerinde, kahveyi cezveye eklerken içine damla sakızı rendeleyerek, damla aromasının mis kokusu ile daha cezbedici hale getirmek mümkün. Yine aynı şekilde kabuk tarçını rendeleyerek de kahveyle karıştırarak tarçın aromalı olarak tüketilebilir.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN