Home / Seyahat  / İstanbul’daki En İyi Bisiklet Rotaları

İstanbul’daki En İyi Bisiklet Rotaları

İstanbul'da bisiklet ile nereye gidilir? Haftasonu veya izin günlerinizde pedal çevirin İstanbulda'ki En İyi Bisiklet Rotalarını ziyaret edin.

İstanbul'daki En İyi Bisiklet Rotaları

Havanın gitgide ısındığı bu günlerde kış boyunca saklanan bisikletimizi yerinden çıkartma zamanımız geldi. Baharın gelmesiyle birlikte sizin de aklınızda bu hafta sonu ne yapsam hafta sonu nereye gitsem düşünceleri dolanıyorsa bu yazı tam size göre…

İstanbul’daki En İyi Bisiklet Rotalarını sizin için inceledik daha iyilerini biliyorsanız yorumlarınızı paylaşmanızdan mutlu oluruz.

Doğanın içinde yeni heyecanlar yaşamak ve bir yandan da spor yapmak için şehir içi ve şehir dışında gidebileceğiniz birçok rota mevcut. Kafanız dağıtmak ve İstanbul’un stresinden ve karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak için en çok kullandığımız rotalara hemen geçiyorum.

Dalyan Tuzla

27 kilometre uzunluğunda ki bu rota hafta içi fazla insan olmaması sebebiyle daha uygun. Hafta sonu piknikçi akınına uğrayan bu bölge sürüş keyfinizi biraz azaltsa da araç trafiği olmadığı için deniz manzarasına dalıp rotanın keyfine varabilirsiniz

Aydos Ormanı

Kartal’da yaklaşık 7bin dönümlük alanda bulunan ormanda bisiklet dışında koşu, yürüyüş gibi aktivitelerde tercih edilmektedir. Yolculuğa başlayacağınız rota ilk başta asfalt olarak başlamasına rağmen sonrasında çakıl taşı ve toprağa dönmekte hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Yürüyerek veya bisikletle ulaşabildiğiniz tepeden izleyebileceğiniz İstanbul manzarası her şeye değer pes etmeyin ve pedallamaya devam edin bize hak vereceksiniz.

Fenerbahçe Maltepe Bisiklet Parkuru

Belki de istanbulda en keyif aldığım rota burası… Bu rotada bisiklete binerken yolun size ait olduğunu her haliyle hissediyorsunuz. Yaklaşık 12km süren bu yol bir yanda deniz manzarasıyla sizi huzura ulaştırırken bir yanda da sizinle beraber pedallayan bisiklet sevdalıları ile kuracağınız dostluklar bu rotayı sizin için vazgeçilmez kılacak

Büyükada

Yaz gelince neredeyse her İstanbullunun gitmek için fırsat kolladığı Büyükada biz bisiklet tutkunları için de 2 güzergah sunmakta adanın tamamını dolaşan büyük tur yaklaşık 12 km sürerken küçük tur 6 km civarı bir mesafeyi kapsamakta. Bisikleti olmayanların adada birçok yerde bisiklet kiralayabileceği gibi kendi bisikletinizle de rahatlıkla gidebilirsiniz

Polonezköy

Şehre yakın olması sebebiyle özellikle Anadolu yakasında oturanların hafta sonları kaçış rotasında bulunan polonezköy 4 kmlik bisiklet parkuruyla da göz dolduruyor. Temiz havasıyla ilk başta başınızı döndüren polonezköyde yollar engebeli olduğu için dağ bisikleti tercih etmeniz gerekiyor. Kaybolma riskinin olmadığı riva polonezköy hattı denenmesini tavsiye ettiğimiz rotalardan biri

Belgrad Ormanı

Anadoludan biraz da Avrupa yakası rotalarına geçelim. Hafta sonu da hafta içi de rahatlıkla kullanabileceğiniz bir lokasyonda bulunan belgrad ormanı diğer ormanlarla iç içe olması sebebiyle 16 kilometrelik bir yol seçeneğiyle gayet iştah kabartmakta. İster engebeli arazilerde bisiklet kullanmayı sevenlerden olun isterseniz de düz yolda keyif yapanlardan belgrad ormanında hepinize göre parkur mevcut.

Ortaköy – Yeniköy

Yediğiniz kumpirler sizde pişmanlık yaratıyorsa bu hatta eritmeyi tercih edebilirsiniz. Boğazın tertemiz havası ve eşsiz güzelliğine kendinizi kaptıracağınız için yolun ne kadar çabuk bittiğiniz anlamayacaksınız.

Kuruçeşme – Sarıyer

Ortaköy Yeniköy rotası sizin için kısa geldiyse 17 kilometre uzunluğuyla hem gözünüzü hem de bisiklet sürme keyfinizi doruğa çıkartacak bu rota Emirgan korusu gibi dinlenme noktalarıyla da size kaçamak imkanları tanıyor.

Yukarıda yazdığımız rotalar dışında elbet sizinde kullandığınız ve buraya yazabileceğimiz birçok rota daha bulunmakta. İlerleyen yazılarımızda diğer rotalardan da bahsetmeye devam edeceğiz.

Uzun zamandır saklı duran bisikletlerimizle yola çıkmadan önce bakımlarınızı yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle lastik havası, fren kontrolü ve zincir yağı gibi basit bakımları siz yapabileceğiniz gibi vites bakımlarını eğer tecrübeli değilseniz bir bisikletçiye göstermenizde yarar var. Bunlarla bitmiyor tabi ki teker mandalları, pedal bakımı, amortisör bakımı, sele ayarı gibi detaylarla bunu uzatabiliriz. Bir sonraki yazımızda bisiklet bakımına daha çok değinerek elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN