Home / Teknoloji  / iOS 10 ile Gelen Yenilikler

iOS 10 ile Gelen Yenilikler

Güncelleme vakti geldi

iOS 10 ile Gelen Yenilikler

Teknoloji alında bir dünya devi haline gelmiş olan Apple, hem cihazlarının sağlam ve şık tasarımı hem de işletim sistemlerinin stabil ve hızlı çalışma performansı ile pek çok kullanıcısı tarafından beğenilen bir marka olmaya devam etmekte.

Cihazların yazılım özellikleri ve işletim sisteminin uyumu bakımından yüksek performanslı ürünleri dikkat çeken Apple’ın yeni işlerim sistemi olan iOS 10’un Beta 7 sürümü çıkmış durumda ve bu işletim sistemi sürümünde kullanıcıları bekleyen pek çok kullanışlı özellik mevcut. Bu yazımızda iOS 10 ile gelen yeniliklerden bahsedeceğiz.

Mesaj Buzlama Özelliği

Öncelikle gizlilik konusunda kullanışlı özellikler sunan Apple’ın bu işletim sistemi sürümünde de mesajlarınızın gizliliği konusunda akılcı bir yenilik gerçekleştirdiğini söyleyebilmek mümkün.

Toplu mekanlarda mesaj yazarken mesajlarınızın okunduğu hissine sık sık kapılıyorsanız, mesaj buzlama özelliği en kullanışlı bulduğunuz özellikler arasında yer alacaktır. Özellikle kimsenin görmesini istemediğiniz mesajları buzlama özelliği ile yazabilirsiniz. Bu özelliği aktifleştirmek ya da inaktif hale getirmek için ise mesaj üzerinde tek bir kaydırma hareketi yapmanız yeterli olmakta.

TapBack İle Bir Dokunuşta 6 Farklı Emoji

İos 10 özelliklerinden bir diğeri ise tapback özelliği olmakta.  Mesajlaşırken, karşıdan gelen yanıt üzerine tıkladığınızda 6 farklı emoji ortaya çıkıyor. Siz 6 farklı emojiden birine dokunarak kişinin söylediği ile ilgili duygu ve düşüncenizi tek bir emoji ile belirtmiş olabiliyorsunuz. Acil durumlar için oldukça kullanışlı olan bu özelliği üşengeç olanların da etkili bir şekilde kullanabilmesi mümkün olmakta.

Dinamik Fotoğraf ve Video Düzenleme

iOS 10’un en önemli yeniliklerinden bir tanesi ise fotoğraf ve videolarınız üzerinde istediğiniz değişikliği yapabiliyor olmanız. Kişisel dokunuşlarınız ile zenginleştirdiğiniz fotoğraflarınıza çeşitli çizimler yapabilir, videolarınızı değiştirebilir, düzenleyebilir hatta videolarınız üzerine bile çizimler yapabilirsiniz.

Fotoğraflarınıza çeşitli eğlenceli ve dinamik şekiller ekleyerek anılarınıza anlam kazandırmanız da mümkün olmakta. Ekleyeceğiniz şekillerin hareketli olması ise fotoğraf ve videolarınızı çok daha etkileyici kılacak özellikler arasında yer alıyor.

Bir Dokunuşla Emojilere Dönüşen Kelimeler

iOS 10 özellikleri arasında kelimeleri emojilere dönüştürme teknolojisi de yer alıyor. Bir mesajda, sistemde kayıtlı olan emojilere ait kelimeler bulunuyor ise bu kelimeler üzerine dokunarak onları emojilere dönüştürebilirsiniz.

Oldukça eğlenceli olan bu özellik sayesinde klasik mesajlaşmayı daha renkli bir hale getirebilmeniz mümkün. Aynı zamanda İmessage panosunda, birbirinden farklı yüzlerce yeni çıkartma görmeniz de mümkün olacak.

Hareketli ve üzerinde oynamalar yapabileceğiniz bu yeni çıkartmalar Apple’ın diğer işletim sistemlerinden çok daha dinamik ve kısıtlamasız bir işletim sistemi ortaya koyduğunun kanıtlarından bir tanesi olmakta.

Yepyeni Bir Siri

Apple işletim sisteminin en beğenilen araçlarından bir tanesi olan Siri’nin uygulamalarınız ile senkronize olarak çalışabiliyor olması ise iOS 10 un en önemli avantajları arasında yer alıyor diyebiliriz.

Sizin için uygulama indirebilme, ödeme yapabilme ve hatta sizin için araç çağırma gibi kolaylıkları rahatça yerine getirebilecek bir Siri ile karşı karşıyasınız.

incetutku@gmail.com

Arabalara ve teknolojiye tutku ile bağlı bir bilgisayar mühendisi

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN