Home / Kültür Sanat  / İngilizcede Çok Kullanılan 7 Kelimenin Kökenleri

İngilizcede Çok Kullanılan 7 Kelimenin Kökenleri

Kelimelerin kökenlerine sizin de ilginiz varsa yazımızı mutlaka okumalısınız

İngilizcede Çok Kullanılan 7 Kelimenin Kökenleri

İngilizce bilindiği üzere dünyada öğrenmek açısından zor bir dil değildir. Fakat içeriğinde olan kelimelerin, kökenleri anlam bakımından oldukça zengin ve değişken bir yapıya sahip bir dildir. Böyle bir yapıya sahip olunca siz ve bizim gibi kişiler merak etmeden duramıyor tabi ki.

Şimdi beraber İngilizcede çok kullanılan 7 kelimenin daha önce duymadığınız ve öğrendiğinizde şaşıracağınız kökenlerine göz atalım.

1. Squirrel (Sincap)

İngilizcede yer alan Squirrel yani Sicap kelimesinin kökeni Yunancaya dayanmaktadır. Bu kelime Yunanca anlam olarak “ Gölge Kuyruk “ anlamına gelen “skiorous” kelimesinden gelmektedir. Sincaba baktığımızda bu anlam kuyruğundan dolayı gayet anlamlı bir kelimedir. Hızlı ve çevik yapısı ile kendisine uygun bir isim aldığını söyleyebiliriz.

2. Awkward (Ters, Aksi, Garip)

Çok değişik bir kelime görünen Awkward kelimesinin kökeni eski Nors diline dayanmaktadır. Eski Nors dilinde “afugr” kelimesinden gelen kelimenin anlamı “ ters dönmüş “ demektir. Bu kelimenin kökeni çok eski dönemlere  dayanır.  Merak edenler için eski Nors dilini araştırmalarını tavsiye ederiz. Gerçekten de ilgi çekici bir tarihi olan dilin, çok ilginç yönleri söz konusudur.

3. X

Oxford English Dictionary’nin ( OED ) bir araştırması X harfinin çıkışına dairdir. Bu araştırma sonucu X harfi tarihte ilk olarak 1763 yılında natüralist Gilbet White’ın yazmış olduğu bir mektupta öpücüğü ifade etmek amaçlı olarak kullanılan bir simgedir. Tahminen bir bayanla olan mektuplarında kullanmış olduğu X harfi günümüzde İngilizce’de bir harf olarak kullanılmaktadır.X harfinin günümüzde bir harf olarak kullanılacağı halkımız tarafından tahmin bile edilemezdi

4. Corridor ( Koridor )

Mutlaka küçüklüğünüzde anne veya babanız sizlere evinizin koridorunuzda koşmamanız hakkında binlerce kez uyarmıştır. Fakat ironik olan durum şudur ki İngilizcede “ corridor “ Türkçe’de yer alan “ koridor “ kelimesinin Latince anlamı “ koşu alanı “ olan “ currere “ kelimesinden gelir. İngilizcede yer alan “corridor” kelimesinin modern olan binalarda olan uzun geçitleri isimlendirmek için kullanımı ise 19. Yüzyılın başlarına dayanıyor.

5. Sarcasm (İğneleme, dokundurma)

Bu kelimenin kökeni Yunancaya dayanmaktadır. Yunancada “sarkazein” kelimesinden yani “eti parçalamak, kesmek” manasına gelen bir kelimedir.

6.  Clue (İpucu)

İngilizcede olan “Clue” kelimesi “ball of thread (iplik yumağı) manasına gelmektedir. Fakat kelime günümüzde “birinin ipi izleyerek bir labirentten çıkabileceği” düşüncesinden gelmektedir.

7. Doubt (Kuşku, Şüphe)

Latince kökene sahip kelime “duo” (iki) kökeninden gelen “dubitare” kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin Latincede anlamı sorgulamak, tereddüt etmek, iki şey arasında seçim yapmak zorunda kalmaktır. İngilizce olarak okunuşu Fransızcadan geçmiştir. Yazılışı ise Latinceden geçmiştir. Bu yüzden bu kelime okunurken “b” harfi  kullanılmamaktadır.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN