Home / Finans  / İhtiyaç Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler

Anlık ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi çekmeden önce mutlaka okuyun!

İhtiyaç Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler

Kişilerin o anki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına, adı ne olursa olsun aciliyet teşkil eden her türlü fırsatların değerlendirilebilmesi maksadı ile talep edilen bir kredi türüdür. Baktığımız zaman taşınmaz gayrimenkul veya araç almak için değil de tatillerde veya düğün masrafları için çok ideal bir tüketimdir. Vade kısıtlamasının 36 ay ile sınırlı olması ve faiz oranlarının diğer kredilere oranla daha yüksek olması da bunları kanıtlamaktadır. Rakamsal değerlerinin de belli orantılara sahip oluyor olması da İhtiyaç Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler olarak akıllarda yer edinmelidir. Yani bu tarz kredilerle bir mal satın alması yapılmamalı ve ileriye dönük büyük borçlara imza atılmamalıdır. Kural gereği bankacılık kanununa göre aylık limitinizin 12 veya 15 katı kadar kredi çekebileceğinizi de belirtmek isteriz. Fakat kredi kullanmadan önce bankanın şart koştuğu sigortaların zorunlu olup olmadığının da bilgisini almanız sizin menfaatinizedir.

Yüklü miktarlarda kredi kullanmanız için farklı metotlara başvurabilirsiniz. Örnek olarak ek geliriniz varsa gösterebilir veya taşınmaz mallarınızı ipotek yaparak da talep edebilirsiniz. Uzun vadeden ziyade kısa vadeli kredi kullanmalarınız her zaman için sizin açınızdan daha önemlidir. Haklarınızın ne olup olmadığına bankanız aracılığı ile araştırılmasını talep ederek iyi bir müşteri statüsünde iseniz zaten bankanız tarafından özel kampanyalar hakkında da bilgilendirilmelere sahip olabileceksiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız da İhtiyaç Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler arasında yer alan özel günlerde bankaların müşteriler için hazırlamış olduğu bayram kredisi veya tatil kredisi gibi fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Bu özel kredilerde ödeme seçenekleri ve faiz oranları daha düşük olacağı için sizin karınız açısından da önemli olabilmektedir. Bir de özellikle yılsonlarında bankaların kotalarını doldurabilmeleri için ön onaylı hazırlanan kredilerden de faydalanabilirsiniz.

Ödemeleriniz aylık maaşınızın yarısını geçmeyecek şekilde 36 aya endeksli olarak hazırlanacağı için ek gelir göstermenizde fayda vardır. Örneğin bir kira geliriniz varsa onu da gelir gösterebilirsiniz. Geliriniz ne kadar çoksa o kadar çok ayrıcalıklara sahip olduğunuz bir gerçek olduğu için en karlısından faydalanmakta en doğal hakkınızdır. Bu bakımdan yılın her hangi bir gününde kolayca temin edebileceğiniz bir kerdi olarak sizlerle olmaya devam etmektedir. Kredinin en için kullanılacağı çok iyi analiz edildiği sürece zararla karşılaşılması pek rastlanmadık bir durumdur. Aracınızı ipotek gösteremeyeceğiniz ve sadece taşınmazlar üzerinden belirlenen değerin %50 oranında kredi kullanabileceğinizi de hatırlatabiliriz. Kısa vadeli ve az miktarlı krediler her zaman için hem ödenmesi kolay hem de harcanması kolay krediler olarak bilinir. Bu bakımdan İhtiyaç Kredisi için bir diğer ayrıntıda yüksek faizlerden kaçınmak ve dosya masrafı olup olmadığını araştırmaktır. Banka seçiminiz birden fazla olacağı için her bankadan farklı teklifler talep edebilirsiniz. Böylece doğru yerde doğru krediye sahip olabileceksiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN