Home / Seyahat  / İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi

Trakya bölgesinde bulunan İğneada'ya gitmeden önce mutlaka yazımızı okuyun

İğne Ada Gezi Rehberi

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı olan İğneada, Trakya bölgesinin Karadeniz sahil kısmında bir kasabadır. 22km’lik bir sahil eşliğinde oldukça sakin ve nezih bir ortama sahiptir. İğne ada’sına gitmeye karar verdiğinizde yol üzerinde yani Demirköy’de konumlanan Dupnisa Mağarası görmeden geçilmemesi gereken bir yerdir. İğneada dar bir yola sahiptir ama iki tarafını çevreleyen Longoz Ormanı tam anlamıyla görsel bir şölen oluşturmaktadır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenlerin merak ettiği İğneada’ya Ne Zaman Gidilir? Sorusu için gerek denizi gerekse doğal güzelliğinin tadını çıkartmak için yaz mevsiminde gidilmesi tercih edilebilir. Kış mevsiminde sahilini karla kaplı görmek mümkündür. Kökleri su içinde olan Longoz Ormanı Avrupa’nın en büyüğü olarak bilinmekte olup, son derece zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Değişik pek çok bitkiye rastlayabileceğiniz bu orman aynı zamanda birçok kuşa da ev sahipliği yapmaktadır. Keşfedilmesi gereken nadide yerlerden biri olan bölge için İğneada’da Nerede Kalınır? Diye soracak olursanız, bölgede konaklama açısından sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Her ne kadar çadır turizmi yönünde gelişen bir alan olsa da çevresinde otel ve pansiyonlar da yer almaktadır.

Peki, İğneada’da Gezilecek Yerler var mı? Bu bölge başlı başına bir doğa harikasıdır. Ormanda yürüyüş yapabilir ve bol oksijenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca derinleşmeyen ve tertemiz denizinde keyifle yüzebilir ve sarı kumla kaplı plajında bolca güneşlenebilirsiniz. Bunun yanı sıra İğneada’sında Hamam, Erikli, Pedina, Mert, Sülüklü, Ramana ve Saka adında 7 göl bulunmaktadır. Bu gölleri ziyaret edebilir ve sizlerde yerel halkı gibi balık tutarak farklı bir deneyim kazanabilirsiniz. Söz Konusu İğneada Nüfusu yaklaşık olarak 2.500’dür. Son dönemlerde turizm bakımından hareketlenen bölge daha çok geçimini balıkçılıktan yapmaktadır. Bölgenin liman tarafı orman ile iç içe olup, yazlık yerleşim alanları mevcuttur. Tarihi kültürü bakımından ise dökük kale gibi bazı yapıtlarla karşılaşmak mümkündür.

Bölge ziyaretçilerinin merak ettiği bir başka husus ise İğneada’da Ne Yenir? Konusudur. Balıkçılıkla geçimini sağlayan bölgede deniz ürünleri, doğal sebze ve meyvelerle birlikte yöresel değişik lezzetleri tadabilirsiniz. Hemen herkesin damak lezzetine uygun tatların var olduğunu bilmeniz, yolculuğunuzda tereddüt etmemenize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra İğneada Gece Hayatı konusunda hareketli partilere ev sahipliği etmez. Daha çok kafa dinlemek için sakin bir tatil bölgesi arayanlara hitap eden bölgede kafe sayısı oldukça fazladır ve göl kenarında bulunan restoranlarda hafif müzik eşliğinde yemek yenilebilinir. Haziran ve Eylül ayları arasında sakin, huzurlu ve doğal bir alanda tatil yapmak isteyenler için son derece doğru bir nokta olan İğneadası, bu tip bir beklentiye sahip olan kişiler için ormanda huzurlu bir yürüyüşün dahi kafi geleceği bilinmelidir. Şehir kalabalığından uzaklaşmak isterseniz, mutlaka bölgeyi ziyaret etmeli ve doğa harikası bölgenin keyfini sürmelisiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN