Home / Girişimcilik  / Genç Bir Girişimci Olarak Nasıl Ciddiye Alınabilirsiniz?

Genç Bir Girişimci Olarak Nasıl Ciddiye Alınabilirsiniz?

Üniversite bitmeden veya bittikten çok kısa bir süre sonra girişimciliğe atılan gençlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Fakat bu atılım göründüğü kadar kolay değil elbette. Bu gençler yatırımcılarla ve hatta yirmi yaşındaki bir gençle iş yapma

Genç Bir Girişimci Olarak Nasıl Ciddiye Alınabilirsiniz?

Üniversite bitmeden veya bittikten çok kısa bir süre sonra girişimciliğe atılan gençlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Fakat bu atılım göründüğü kadar kolay değil elbette. Bu gençler yatırımcılarla ve hatta yirmi yaşındaki bir gençle iş yapma konusunda çekinceleri olan müşterilerle bile baş etmek zorundalar.

Bu yazımızda, zorlu bir yolculuğa çıkan girişimci gençler için birkaç öneride bulunduk.

İtibarınıza Odaklanın.

Green Test Prep şirketinin sahibi, genç girişimci Anthony-James Green şunları diyor, Üniversite öğrencisi olduğum dönemde ekstra gelir elde etmek için özel ders vermeye karar verdim ve etrafa el ilanlar astım. Benim genç ve tecrübesiz olduğumu gördüklerinde ön yargıya kapıldılar ve gönülsüzce yaklaştılar.

Bu durum Green’in hevesini kaçırmadı. Aksine, daha fazla müşteri elde etmeye ve daha iyi sonuçlara ulaşmaya odaklandı. Ders verdiği öğrenciler başarılı oldukça Green’e karşı olan ön yargı ortadan kalkmaya başladı ve Green’in ismi çevrede gittikçe daha çok yayıldı. “ İnsanlar için güzel şeyler yapabilirseniz eğer, sizin ne kadar genç olduğunuzu umursamazlar” diyor Anthony-James Green.

Müşterinize Odaklanın.

Anthony-James Green’in başarısının sırrı, müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklanmaktan geçiyor. “ Kendi hakkımda konuşmaya başladığımda, müşteriyle olan bağlantım birden kopuyordu, söyleyebilecek fazla bir şeyim yoktu. On sekiz yaşında üniversiteli, tecrübesiz bir gençtim. Ama, çocuğunuz hangi konularda iyi? Hangi konularda sorun yaşıor? Diye sormaya başladığımda müşterilerin ilgisinin arttığını gözlemledim.” Diyor Anthony-James Green. Müşteriyle olan konuşmanızı kendinizden uzaklaştırıp müşterinin ihtiyaçlarına, sorunlarına odaklamalısınız. Bu şekilde tecrübesizliğinizi arka planda bırakmış olursunuz.

Yaşınızdan Daha Olgun Davranın.

Love Grown Foods şirketinin kurucuları  Maddy ve Alex Hasulak’a göre, takım elbise gibi resmi giysiler giyip, daha olgun davranmak sizi sadece olduğunuzdan daha büyük bir yaşta göstermekle kalmayıp, işi çok iyi biliyormuşsunuz havası verecek. İlk izlenim gerçekten çok önemlidir, özellikle geçmiş performansı olmayan genç girişimciler için” diyor Maddy Hasulak.

Çevrenizi Başarılı İnsanlarla Doldurun.

Genç bir girişimci için hızlıca büyümenin tek yolu etrafınızı olgun, başarılı olmuş insanlarla sarmaktır. Maddy ve Alex Hasulak şirketlerinin kurulum aşamasında, sektörde saygı duyulan bazı isimlerin yer aldığı bir danışmanlar kurulu oluşturdular. “ Danışmanlar kurulu bize güvenilirlik özelliğini kazandırdılar, özellikle sermaye tedarik ederken. Ayrıca bize çok önemli tavsiyeler ve bakış açısı kazanmamızı sağladılar. Büyümekte olan bir şirket için azımsanmayacak kadar önemli faydalar sağladılar”, diyor Maddy Hasulak.

Yaşınızın Avantajını Kullanın.

Ara sıra, yaşlarından ötürü bariz bir şekilde saygısızlığa uğradıkları için, yaşları hakkında yalan söylemeye eğilimine girmelerine rağmen bazı durumlarda gençlikleri onlara yardım edebilir. Maddy ve Alex Hasulak için gençlikleri, sektörün en durgun olduğu zamanda parlama, “sektöre giren taze kan” sıfatıyla dikkat çekme imkanı verdi.

Anthony-James Green’in yaşı, hedef kitlesi olan  liseli öğrencilerle bağlantı kurmasında yardım etti. “ Benim genç olmam onların hoşuna gitti, hevesli ve tutkuluydum”. Başarılı olabilmek için gençliğinizi saklamak zorunda olmadığınızı kanıtlayın.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN