Home / Finans  / Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Ne Anlama Gelir?

Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Ne Anlama Gelir?

Konnut satın alırken gayri menkul değeri nasıl belirlenir? Hangi değer üzerinden kredilendirme yapılır

Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Ne Anlama Gelir?

Baktığımız zaman konut kredilerinde en çok karşılaştığımız ve her zaman için ihtiyaç duyduğumuz bir yöntem olduğu için alacağımız kredi değerinin belirlenmesi yöntemidir diyebiliriz. Genel müdürlüklerle bağlantılı olarak ve bankalar ile iletişim halinde olarak çalışma gösteren ekspertiz firmaları daha çok müşteriyi bilinçlendirme ve aynı zamanda da bankanın menfaatlerini korumak maksadı ile çalışırlar. En çok merak edilen konu olan Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Ne Anlama Gelir? İçin vereceğimiz cevap ise konut kredisi ile alınacak olan evin fiyat değerlendirilmesinin gerçek bir şekilde yapıldığı anlamına gelmektedir. Bu rapor kredinin sonuçlanması veya kullanılacak kredi miktarının belirlenmesi için çok önemlidir. Her iki taraflı olarak hem müşterinin kandırılması önlenmekte hem de ayarlanacak olan nakit miktarının hesaplanması için gereklidir.  Yani baktığımız zaman resmi yollarla alınan gayrimenkullerin gerçek piyasa fiyatında olup olmamasının araştırılmasıdır.

Gerekli olan bu rapor ekspertiz firmaları tarafından hazırlanmakta, genel müdürlük tarafından onaylanmakta ve çok geç kalmamak şartı ile hemen çalışmakta olduğu bankaya gönderilmektedir. Bu ekspertiz sadece kredili gayrimenkullerde değil ayrıca nakit alınacak olan gayrimenkullerde de kullanılabilmektedir. Bankaya başvuruda bulunarak ekspertiz parasını ödeyip hizmet alabilmektesiniz. Bu yöntem ne işinize yarayacak derseniz de aslında çok fazla işe yaramaktadır diyebiliriz. Alınacak evin, villanın, dükkanın veya ofis katının gerçekten ruhsatlı bir şekilde yapılıp yapılmadığı veya ruhsatı ile daha sonradan sorun yaşayıp yaşamadığı gibi ince ayrıntıları belediye ve tapu dairesinden araştırarak sizlere Ekspertiz Raporu halinde sunulması halidir. Krediye uygun olup olmaması gibi bilgileri de kapsadığı için ekspertiz krediye uygun bir yer değil dediği zaman bankanın kredi vermesi de mümkün değildir. Bundan dolayı her ne olursa olsun bir gayrimenkul satın alırken mutlaka ekspertiz değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Kişi veya kişiler ekspertiz değerlendirmesine ihtiyaç duydukları her an çalışmakta oldukları bankaya ve kredi kullanmak istedikleri en uygun bankaya giderek gayrimenkul kat ittifaklı veya kat mülkiyetli tapusu ile birlikte konut kredisi başvurusu yapabilirler. Girişleri yapıldıktan sonra ekspertiz talebinde bulunarak gayrimenkulün teftişi yapılmaktadır. Sorunsuz veya krediye uygun bir yer ise zaten olumlu bir raporla karşılaşır ancak sorun var ise ekspertiz raporunda belirtilir ve bir daha değişiklik yapılamaz. Para kazanmak kolay olmadığı için paranızı çöpe atmamanız adına ve yeri geldiğinde krediye uygun diye tekrardan satışını yapabileceğiniz yerlerle ilgilenmeniz çok önemlidir. Nakit alımlarda ise Ekspertiz ihtiyacı duymuyor iseniz kendi imkânlarınızla belediyeden ve tapu dairesinden gerekli bilgilere ulaşabilmektesiniz. Tamamen sizle alakalı olan bir durum olarak nakit alımlarınızda talep etmeme özgürlüğüne sahipsiniz. Ancak unutmayalım ki kredi kullanarak bir taşınmaz satın almak istediğiniz zamanlarda mutlaka zorunlu olarak yaptıracağınız bir sistemdir. Hiçbir şekilde zararı olmayan tam tersi faydalı olan bir durumdan faydalanmanız daha mantıklı olabilir.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN