Home / Yaşam  / Evde Sabun Yapımı

Evde Sabun Yapımı

Dilediğiniz esanslarla, kolay bir şekilde kendi sabununuzu üretebilirsiniz.

Evde Sabun Yapımı

Kendinize keyifli bir hobi edinmek istiyorsanız bunun en basit yolu hoş kokuya ve dekoratif şekillere sahip sabun yapımından geçeceğini bilmelisiniz. Eski zamanlardan günümüze kadar Evde Sabun Yapımı söz konusuydu ama bugün sabunlara özel kalıpların üretilmesi ve püf noktalarının da internet ortamında yaygınlaşması sayesinde çok daha kolay yapılabilir bir hale gelmiştir. Dolayısıyla özel bir beceri gerektirmeyen bu uygulama isteyen herkes tarafından yapılabilir ve yapan kişi elde ettiği sabunları banyo tuvaletlerinde dekoratif amaçlı kullanabilir. Ayrıca birkaç denemeden sonra acemiliğinizi attığınızda çevrenizdeki sevdiklerinize hediye sepeti tasarlayabilir ve ilginç tasarımlarla onları mutlu edebilirsiniz. Peki, Evde Sabun Nasıl Yapılır? Öncelik olarak nasıl bir sabun yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Sizlere tavsiyemiz kokulu ve dekoratif gibi özellikleri olan sabunlardan yana seçim yamanızdır. Çünkü hobi olarak başladığınız bu iş hoşunuza giderse eliniz alıştıktan sonra bu hobinizden satış yaparak para da kazanabilirsiniz.

Sabun yapımında bazı malzemelere ihtiyacınız vardır. Bunların başında estetik ve benzersiz şekilde fark yaratacak silikon kalıplar edinmeniz olacaktır. Sonrasında Sabun Bazı, Esans, Kolonya veya Alkol, Gıda veya Sıvı Sabun boyası temin etmeniz gerekir. Bu malzemeleri tamamladıktan sonra sıra Evde Sabun Yapımı uygulamasına gelir. Küçük parçalara böldüğünüz sabun bazını cam kapaklı bir tencere içinde benmari usulü eritin. Tencerenin cam kapaklı olması sabunların eridiğini görmeniz ve kaynamaya başlamadan ocaktan almanız gerektiği içindir. Eğer sabun boyası kullanacaksanız boyayı damla şeklinde sabun bazına ilave etmeli ve biryandan da karıştırmalısınız. Ardından kullanacağınız kalıba aşırıya kaçmamak kaydıyla esans sıkmalısınız. Ancak gıda boyası direk sabun bazına karıştırılmaz. Ayrı bir kase içinde esansla karıştırıldıktan sonra sabun bazına ilave edilir. Bu hazırlama işlemini sabunun donmaması adına oldukça hızlı gerçekleştirmelisiniz. Hazırladığınız sabun kalplara döküldükten sonra yaklaşık 10-15 dakika içinde tamamen donacaktır.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus Sabun Yapımı sırasında sabunu kalıplara dökerken taşma yapmamasına özen göstermenizdir. Aksi halde beklediğiniz model istediğiniz şekilde çıkmayacaktır. Sabunların donma işlemi de tamamlandıktan sonra kalıplardan çıkarabilir ve şık bir sepete dizerek banyonuzda süs olarak kullanabilirsiniz. Sabunlarınızda kullanacağız Esans tamamen size kalmıştır. Beğendiğiniz kokularla sabunlarınızı yapabilir ve kullanım alanında hoş kokular yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bugün hobi olarak çeşitli işlerle uğraşan ve bu işlerden para kazanan kişiler gibi sizlerde başlangıçta sevdiklerinize küçük hediyeler vererek becerinizi sergileyebilir, ilerleyen dönemde Evde Sabun Yapımı konusunda ustalaştığınızda artık bunu sadece hobi olarak değil para kazanabileceğiniz bir iş olarak görebilirsiniz. Dolayısıyla çevrenizdekilere satış yapabileceğiniz gibi kendinize bir web sitesi kurabilir ve yaptığınız değişik sabun modellerini bu site üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Başlangıçta fazla talep görmese bile zaman içinde takipçilerinizin artmasıyla siparişlerinizin de artacağından ve bu sayede geri dönüşün sağlanacağından emin olabilirsiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN