Home / Yaşam  / Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Kulağa hoş geliyor değil mi? Kendi peynirinizi kendiniz yapın.

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Günümüzde her besin maddesine kimyasal katılması sonucunda kişilerde artık kendi imkanlarıyla doğal besinler üretmek ve daha sağlıklı beslenme yolları aramaktadır. Bu noktada kahvaltının baş sultanı ve çocuklar içinde etkili bir besin kaynağı olan peynir için Evde Peynir Nasıl Yapılır? Merakınıza yönelik peynir yapımı hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgileri eksiksiz uyguladığınızda kolayca kendi peynirinizi yapabilecek, sağlıklı şekilde tüketebileceksiniz.

Evde Peynir Yapımı için Malzemeler

  • 1 adet limon
  • 2kg süt
  • 2 çay kaşığı tuz

Evde Peynir Yapılışı

Geniş bir tencere içine süt alınır ve taşmamasına dikkat edilerek 5 dakika boyunca kaynatılır. Süt kaynadığında içine tuz ilave edilir ve ardından limon suyu eklenerek 5 dakika daha kaynatılıp, arada bir karıştırılır. Karıştırma işlemi sütün kesilmesi için önemlidir. Sütün kaynama işlemi tamamlandığında bir süzgeç içine beyaz bir bez ya da torba yerleştirilir ve kesilen süt bu torba içine aktarılarak süzülür. Süzdüğünüz peynirin olduğu torbanın ağzı bağlanır ve yaklaşık 3 saat kadar iyice süzülmesi için süzgeç içinde bekletilir. Tamamen suyu çıkıp Peynir Yapımı tamamlandığında, elde ettiğiniz peynir saklama kabı veya cam kavanoz içine alınıp, 1 gece dolapta bekletildikten sonra afiyetle yenilebilir.

Not: Eğer peynirinizin diyet olmasını isterseniz içine tuz atmadan yapabilirsiniz.

Söz konusu Evde Peynir Yapımı için birden fazla seçeneğiniz vardır. Bu nedenle yukarıda vermiş olduğumuz tarifin yanında bir tane daha tarif vereceğiz ve her iki tarifte de farklı lezzete sahip peynir elde edebileceksiniz.

Evde Peynir Yapımı için Malzemeler

  • Mikrobiyel peynir mayası
  • Kaya tuzu
  • Süzmek için bez torba
  • 4lt süt

Evde Peynir Yapılışı

Süt bir tencereye alınır ve yoğurt mayalar gibi parmağı hafif ısıracak bir sıcaklığa ulaştığında içine 1 tatlı kaşığı peynir mayası atılıp, tencerenin kapağı kapalı şekilde 2 saat kadar bekletilir. Ardından mayalanan peyniri süzgece yerleştirilen peynir torba içine aktarılıp, süzmesi sağlanır. Torbayı süzgeçten kaldırıp, suyu boşaltılır ve ardından yine süzgece koyularak 4-5 saat kadar iyice suyunun akması sağlanır. Sonrasında kalıp haline gelecek olan Peynir parçalara bölünür ve kaya tuzuna bulandıktan sonra kavanoza yerleştirilir. Daha uzun süre muhafaza edebilmek açısından kavanoz içine su ve tuz eklemeniz gerekir. Bu sayede doğal Peynir Yapımı tamamlanmış olur.

Not: Kavanoz içine peynirin kendi suyunu eklerseniz çok daha lezzetli olacaktır.

Gördüğünüz üzere bugün kahvaltılıktan pek çok gıda besinini kendi imkanlarınızla yapabiliyor olmanız sizlere çok daha sağlıklı beslenme imkanı sunmaktadır. Birkaç dakikanızı ayırarak aileniz ve kendiniz için Peynir çeşitleri yapabilir ve kendi emeğinizin yer aldığı mükemmel bir kahvaltı sofrası hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız peynirin iyi süzülmesine özen gösterirseniz, lezzeti çok daha iyi olacağı gibi biraz sert bir peynir elde edebilirsiniz. Ayrıca peynir altı suyunu da isteyen kişiler lor peynir yapımında kullanarak ziyan etmeyebilirler.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN