Home / Finans  / Ev Satın Almanızı Kolaylaştıran 5 Adım

Ev Satın Almanızı Kolaylaştıran 5 Adım

Düğmeye basmaya hazır mısınız? Bulunduğunuz evden memnun değilsiniz ve bir an önce kurtulmak istiyorsunuz fakat nereden ve nasıl başlayacağınıza dair hiçbir fikriniz yok mu? Süreç; Yeni bir eve kapağı atmanın en net tanımı olsa gerek. Neye

a

Düğmeye basmaya hazır mısınız? Bulunduğunuz evden memnun değilsiniz ve bir an önce kurtulmak istiyorsunuz fakat nereden ve nasıl başlayacağınıza dair hiçbir fikriniz yok mu?

Süreç; Yeni bir eve kapağı atmanın en net tanımı olsa gerek. Neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek ve plan yapmak için işe koyulmalısınız. Buna değecektir.

Küçük bir hazırlık şaşırtıcı derecede sizi rahatlatabilir. Kendi işinizi yapıyorsanız veya alışılmışın dışında bir geliriniz varsa, hazırlık yapmak sizi karışık banka işlemleri ya da raporlama hataları sonucu ortaya çıkacak problemlerden kurtarabilir.

İşte beş maddelik yapılacaklar listeniz:

 1. Bütçenizi hesaplayın
 2. Kredinizi kontrol edin
 3. Acil durum fonu oluşturun
 4. Yazılı bir mali plan hazırlayın
 5. Konut kredisi için ön onay alın

Bütçenizi Hesaplayın

İlk ve en önemli adım bütçenizi hesaplamaktır, yani ayağınızı yorganınıza göre uzatmak. Bütçe hesabı yaparak eve ne kadar para girdiğini ve ne kadar harcandığınızı tespit edersiniz. Buda sizin aylık ödeme gücünüzü belirlemenize yardımcı olur.

Bütçeniz size konut kredisi için gerçekten ne kadar ayırabileceğinizi gösterecektir.

DİKKAT: Konut kredisi yönergeleri size ödeyebileceğinizden daha fazla kredi çekme imkanı tanıyabilir.

Bunun sebebi bankaların borç/gelir düzeyinize bakarken toplam gelirinizi ve sadece bilebildikleri giderlerinize göre hesaplama yapmalarıdır.

Bütçe hesabınız ise faturalarınızı ve tüm gelirleriniz içinden eve giren gerçek miktarı gösterir. Böylece kredi için ödeyebileceğiniz miktarı görürsünüz.

Bütçe hesaplamak da kendi başına dört basit adımdan oluşan bir süreçle basitleştirilebilir:

 • Toplam aylık net gelirinizi belirleyin.
 • Toplam aylık giderlerinizi belirleyin.
 • Borç/gelir düzeyinizi hesaplayın. (Masraflar/Gelir)
 • İdeal masraf oranlarıyla karşılaştırın. Bunlar da:
  1. Konaklama- %35
  2. Ulaşım – %20
  3. Borç bütçesi (kredi kartı gibi) – %15
  4. Diğer masraflar – %20
  5. Yatırımlar – %10

Bütçenizi ayarlayın ve titiz bir şekilde takip edin.

Bu listeyi hazırlamak, yeni ev sahibi olacak biri için yapılması gereken zor ve sıkıcı şeylerden biri. Gerçekten öyle. Fakat bir o kadarda önemli. 

Kredi Notunuzu Öğrenin

Bir sonraki adım kredi notunuzu öğrenmektir. Kredibilitenizi kontrol etmek son derece önemlidir çünkü kötü bir kredi skorunuz varsa bunu düzeltmek uzun zaman alacaktır.

Ülkemizde, kredi kayıt bürosu risk raporları hazırlamaktadır. Bu raporlar anlaşmalı bankalar aracılığıyla belirli bir ücret karşılığında tüketicilerle paylaşmaktadır.

Bu raporu edinmeniz yararınıza olacaktır. Nitekim aksi bir durum olursa düzeltmek için zamanınızı ayarlamanız gerekecek. Örneğin, kredi skorunuz yeterli olmayabilir. Bu durumda tahmini 90 gün gecikebilirsiniz. Bu nedenle kredi notunu öğrenmek yapılması gerekenlerin başında gelir.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Bir sonraki adım ise acil durum fonu oluşturmak. Hayatta ne olacağı belli olmaz ve hazırlıklı olmak gerekir. Eğer bankada hiç yatırımınız bulunmuyorsa, krediye başvurmadan önce bu konuyu halletmeniz gerekir.

Bunu sadece kredi anlaşmasının bir gereği olduğu için değil, mantıklı bir strateji olduğu için yapmalısınız. İlk adımdaki bütçe hesabınızı gözden geçirmeli ve harcamalarınızı analiz etmelisiniz.

Yarın işten kovulursanız en az 6 ay masraflarınızı karşılayacak kadar birikiminiz olmalı. Eğer birikiminiz yoksa acilen bir kumbara edinmeniz en iyisi olacaktır.

Yazılı Bir Mali Plan Hazırlayın

Bir sonraki adım ise yazılı mali plan hazırlamaktır. Eğer plan yapmada başarısız olursanız, başarısız olmayı planlıyorsunuz demektir.

Eşinizle birlikte ne var ne yok kağıda dökmelisiniz. Nerdesiniz? Nerede olmak istiyorsunuz? Nerede olmanız gerekiyor?

Düzgün bir mali planınız ve yeterli bir acil durum fonunuzun olmaması, düşük kredi skorunun en temel sebebidir. Eğer bunu yapmış olsaydınız, yeni bir klima almak ya da dişçiye gitmek için kredi kartı ödemenizi es geçmeniz gerekmezdi.

Kredi Ön Onayı Alın

Son adım kredi ön onayı almaktır. Başka bir yazımızda ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz. Ev sahibi olmak zor değildir. Zor olan aylık bütçenize uyum sağlamaktır. Aklınızdan çıkarmayın.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN