Home / Teknoloji  / Eski Bilgisayarınızla Yapabilecekleriniz

Eski Bilgisayarınızla Yapabilecekleriniz

Eski bilgisayarınızı yer kapladığı için çöpe atmadan önce yazımızı okuyun

Eski Bilgisayarınızla Yapabilecekleriniz

Yazılım ve donanım alanındaki teknolojik gelişmeler hem bilgisayarlar hem de cep telefonu modellerinin kısa süre içerisinde güncelliğini yitirmesine sebep olabiliyor. Diz üstü ve masaüstü bilgisayarlar için güncel kullanım süresi akıllı telefon modellerine göre daha uzun olsa da eskiyen bilgisayarınızı değerlendirebileceğiniz pek çok alan bulunmakta. Bu yazımızda eski bilgisayarınız ile yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. 

Eski Bilgisayardan Güvenlik Kamerası Kayıt Cihazı Yapımı

Eski bilgisayarınızın sistemini tamamen temizleyip kullanışlı bir hale getirdikten sonra, güvenlik kamerası sistemi olarak kullanabilirsiniz. Tüm gün boyunca kayıt yapan bir cihaz haline gelen bilgisayarınızı bu şekilde kullanarak güvenlik kamerası kayıt cihazı masrafından oldukça kolay bir şekilde kurtulabilme imkanına sahipsiniz. Bilgisayarınızı CCTV ağ güvenlik sistemine dönüştürmek için internet üzerinden kolayca indirebileceğiniz bir yazılımı kurmanız yeterli olmakta.

Eski Oyunlar İçin Eski Bilgisayar

Eski bilgisayarlar işletim sistemlerinin ve çeşitli yazılım özelliklerinin desteklediği kadarıyla eski oyunları oynamaya izin veriyor. Özlemini çektiğiniz çocukluğunuza ait bilgisayar oyunlarınızı arada bir oynamak için eski bilgisayarınızı bir köşede tutabilirsiniz.

Eski Bilgisayardan Dijital Pikap Yapımı

Eski bilgisayarı dijital pikap haline getirmekte seçenekleriniz arasında bulunuyor. Bunun için iTunes programını kullanabilir bir airplay cihazına müziklerinizi aktarabilir ve bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Sürekli bir müzik dinletisi için ideal olan bu seçenek için elbette bir takım teknik bilgiler de gerekiyor.

Eski Bilgisayarı Yazılım Test Cihazı Olarak Kullanmak

Eski bilgisayarı değerlendirme yollarından bir tanesi de onu bir test cihazı haline getirmektir. Kullanmak istediğiniz çeşitli programları, oyunları, yazılımları ve işletim sistemlerini bilgisayarınızın elverdiği ölçüde deneyebilme imkanına sahipsiniz. Bu şekilde yeni bilgisayarınızı çöp yazılımlardan uzak tutma imkanını da elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.

Bilgisayarı Web Server Haline Getirmek

Eski bilgisayarı web sunucusu haline getirmekte seçenekleriniz arasında bulunuyor. Bilgisayarı web server olarak kullanmanın en önemli avantajlarından bir tanesi hosting için para ödeme zorunluluğunuzun ortadan kalkmasıdır. Bunun yanı sıra hosting firmalarının teknik yetersizliklerinden kaynaklanan kesintileri de güvenli bir şekilde engellemiş olursunuz. Site sahipleri için oldukça ideal olan bu seçeneği gerçekleştirmek için bir takım yazılımlara ihtiyacınız olacaktır. Windows server, ClearOs, FreeNas gibi işletim sistemleri bu konudaki ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Eski Bilgisayardan Resim Çerçevesi

Bilgisayarınızı teknik anlamda halen kullanılabilir halde tutmanın yanı sıra tercih edebileceğiniz başka seçenekler de bulunuyor. Tamamen kullanılmaz hale gelen bilgisayarınızı oldukça ilginç bir resim çerçevesi haline getirebilmeniz mümkün. Bunun için laptop bilgisayarın kapağını söküp ters bağlamanız yeterli olmakta.

Sanatsal Bir Köşe Yaratmak

Eski bilgisayarı sanatsal proje haline getirmek için yararlanabileceğiniz pek çok uçuk fikir mevcut. Bunlardan bir tanesi de bilgisayarı duvara monte etmek olabilir. Bilgisayarın çeşitli parçalarıyla oynayarak evinizin duvarında teknoloji ile bütünleşmiş sanatsal bir köşe yaratabilme imkanına sahipsiniz. Özellikle yabancı sitelerden bu konuda ilgi çekici fikirler elde edebilmeniz mümkün.

incetutku@gmail.com

Arabalara ve teknolojiye tutku ile bağlı bir bilgisayar mühendisi

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN