Home / Finans  / En İyi Kredi Kartı Hangisi?

En İyi Kredi Kartı Hangisi?

10'larca kredi kartı seçeneği arasında hangi kredi kartı e iyi? Kredi kartı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

En İyi Kredi Kartı Hangisi

Kredi Kartları; çantadan tatile, telefondan ayakkabıya satın aldığımız bir çok ürün bedelini ödemek için kullanılan en uygun ödeme metodudur. Bir kredi kartı edinmeniz efektif şekilde borçlandığınız anlamına gelir. Yani kartınızla birlikte size tanımlanan bir kredi limitiniz vardır ve harcamalarınızı bu limitten yaparsınız. Fakat unutmayın ki kredi kartları bankamatik kartları ile aynı şekilde çalışmaz. Kartınızı yanlış kullanırsanız büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Kredi Kartları Nasıl Çalışır?

Dünyadaki bir çok ülkede kredi kartınızı kullanarak çevrimiçi veya fiziksel alışverişlerinizin ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bankanız her ay yaptığınız harcamaları detaylandıran bir ekstreyi adresinize yollayacaktır. Talep etmeniz durumunda ekstreniz e-mail adresinizede gönderilebilir.

Eğer ekstrenizde o aya istinaden yer alan bütün borç tutarını öderseniz ödemelerinize hiç bir şekidle faiz uygulanmayacaktır. Yani kredi kartları bir nevi faizsiz kredi gibi çalışır. Fakat aylık borcunuzun tümünü ödeyemiyorsanız kredi kartınıza yüksek oranda faiz işlemeye başlayacaktır. Diğer bir değişle kredi kartları uzun vadeli borçlanmak için doğru finansal araçlar değildir.

Gizli Masraflara Dikkat!

Çoğu kredi kartında geciken veya atlanan ödemeler için cezai bedeller uygulanır. Aynı zamanda size tanımlanan limitin üzerinde harcama yapmanız durumunda da bir miktar ceza ödemesi yapabilirsiniz.

Bütün maliyetler bunlar kadar net değildir, borcunuzun sadece asgari tutarını ödemeniz durumunda tamamını kapatmanız yıllar sürebilir. Faiz maliyeti ise yüzlerce hatta binlerce TL’yi bulabilir.

Aynı şekilde ATM’lerden nakit çekerken de dikkat etmenizi öneririz. Zira yapılan nakit çekimlerinde de yine masraf alınabilmektedir.

Benim İçin En İyi Kredi Kartı Hangisi?

Piyasada yüzlerce kredi kartı ürünü olmakla beraber bunları daha iyi anlayabilmek adına 4 ayrı kategori altında incelemek istedik. En İyi Kredi Kartı sizin ihtiyaçlarınıza ve beklentinize göre değişiklik gösterebilir.

Bonus Kazandıran Kartlar:

Çoğu insan kredi kartı alırken faiz oranına dikkat etmektedir. Fakat borcunu düzenli olarak ödeyebileceklerimiz için kredi kartlarında faiz oranı hiç bir şey ifade etmez. Bu noktada bonus kazanımı fazla olan kartları tercih etmek daha iyi olabilir.

En İyi Kredi Kartı sizin için en çok kazandıran kart olabilir. Bonus kazanımının yanında üye işyeri ağlarının yaygın olmasıda puanlarınızı harcarken önem kazanan bir diğer faktördür.

Taksiti Sevenler:

Bazılarımız taksitle alışverişe tutkun durumdayız. Taksitsiz hiçbirşey satın almak istemiyoruz desek yeridir. Ne kadar taksit o kadar iyi diyorsanız taksit seçenekleri en çok olan kartları tercih etmeniz daha doğru olabilir. Yani sizin için en iyi kredi kartı taksiti bol olan karttır.

Seyahat Edenler:

Sık seyahat ediyorsanız uçakla veya trenle seyahate yönelik kartları tercih etmeniz yararınıza olabilir. Bu kartlar size belirli havayollarında veya TCDD’de mil kazandırabilir ve millerinizi bilete çevirebilirsiniz. Bu tip kartlarda mil kazanımının yanında seyahat yapanlar için planlanmış ek hizmetlerde sunulmaktadır. Bu hizmetler genelde Concierge hizmetleri diye geçer.

Market Kartları:

Bazı kredi kartları ise ciddi miktrarda market alışverişi yapan tüketiciler için tasarlanmıştır ve anlaşmalı oldukları marketlerde ekstra bonus kazanılabilir. Sık ve yüksek miktarda market alışverişi yapıyorsanız sizin için en iyi kredi kartı market kartları olabilir.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN