Home / Finans  / En İyi Alışveriş Seçeneği Hangisi

En İyi Alışveriş Seçeneği Hangisi

Pahalı şeyler satın alırken nasıl karar vermeliyiz? En İyi Alışveriş Seçeneği Hangisi? Gelin cevapları beraber bulalım.

En İyi Alışveriş Seçeneği Hangisi

Ciddi bir satın alma sürecinin hemen öncesindesiniz. Telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz, yeni bir bilgisayar alacaksınız veya evinizin bir odasını yenileyeceksiniz. Bu durumda satın alma sürecinizi bütün detayları ile planlamak isteyeceksiniz. Bütçenizi aşmamak için isteklerinizin ve ihtiyaçlarınızın çok net belli olması gerekir.

Aşağıdaki önerilerimiz gerçek anlamda neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza ve doğru şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olacaktır:

Hedefinizi Belirleyin

Satın aldığınız bu ürünle tam olarak ne yapacaksınız?  Örneğin: Bir buzdolabı satın alacaksınız. Bu buzdolabına yiyecek ve içeceklerinizi koyacaksınız. 4 kişilik bir ailesiniz ve çoğunlukla donmuş gıdaları tercih ediyorsunuz. Hedefinizi belirlerken mümkün olduğunca detaylı çalışmaya özen gösterin.

Kriterlerinizi Oluşturun

Bir sonraki  büyük alışverişinize olmazsa olmazlarınız neler? Hangi zellikler olmadan alacağınız şeyi kullanamazsınız? İhtiyaçlarınızı isteklerinizden ayırmak satın alma kararlarınızı daha doğru vermek adına olumlu bir adım olacaktır.

Opsiyonlarınızı 2 veya 3’e İndirin

Evet şimdi eleme zamanı. İlk olarak olmazsa olmazlarınızı size vermeyen seçenekleri eleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun ynanında fiyat, kalite, satın alma sonrası hizmet kalitesi, garanti gibi koşullarıda dikkate alın. Listenizde 2-3 madde kalıncaya kadar elemeye devam edin.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri Belirleyin

Bir karşılaştırma tablosu yapmak bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Belirlediğiniz 2-3 seçeneğin özelliklerini yan yana koyarak karşılaştırın. Örneğin: 1. Seçenek istediğim bütün özellikelre sahip ve bütçem dahilinde ama istediğim renkte değil. 2. Seçenek ise istediğim renkte ve istediğim bazı özellikler yok. Bunun yanında 1. Seçeneğe kıyasla 200 TL daha pahalı.

En İyi Seçeneğe Karar Verin

Kriterlerinize en uygun seçeneğin hangisi olduğuna karar verin.

Alışverişinizi Değerlendirin

Kendinize bir kaç soru sorun ve bu alışverişi yaparsanız tatmin olacak mısınız belirleyin. Bu alışveriş için yeterli bütçem var mı? Yukarıdaki 5 maddde sonrasında hala bu alışveriş hakkında iyi hissediyor muyum ve satın almak istiyor muyum?

Bütün adımları tamamladıysanız ve satın alma kararınızı verdiyseniz bir an önce birikim yapmaya başlasanız iyi edersiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN