Home / Finans  / Ekspertiz Raporunun İstediğiniz Krediye Düşük Gelmesinde Yapılacaklar

Ekspertiz Raporunun İstediğiniz Krediye Düşük Gelmesinde Yapılacaklar

Kredi ekspertiz raporu yetersizse ne yapabilirim

Ekspertiz Raporunun İstediğiniz Krediye Düşük Gelmesinde Yapılacaklar

Ekspertizler tamamen bağımsız bir şekilde kişi ayırt etmeksizin sadece müşterinin ve bankanın menfaatlerini korumak maksadı ile doğru değerleri verme hakkına sahip olarak verilmiş olan bir hizmet olmaktadır. Bundan dolayı kimi zamanlarda müşterinin hesabı tam tutmayabilir veya parasının eksik kalması durumları olabilir. Bu konularda da her zaman için ufak da olsa bir inisiyatif bulunmakta ve müşterilere sunulmaktadır. Öyleyse diyeceğimiz şu ki Konut Krediniz İçin Ekspertiz Raporunun İstediğiniz Krediye Düşük Gelmesinde Yapılacaklar için izleyeceğiniz ilk yol banka danışmanınızdan yükseltme talebinde bulunmanız ve bankanızda ekspertizinizden bu talebi istemesi olmalıdır diyebilmekteyiz. Baktığımız zaman haklarınızda bulunan %5 değer yükseltme talebinizi dilediğiniz gibi isteyebilir ve kullanabilirsiniz. Fakat bu oran kimi gayrimenkullerde kullanılamaz derece sınırda bulunabilir. Bu zamanda yükseltme talebinde bulunmayacağınız veya ekspertizin onay vermeyeceğini de göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Diğer bir açıdan ele alacağımız bu konu hakkında çok daha farklı iddiaların yer aldığından bahsedebiliriz. Satın alacağınız gayrimenkul yaş itibari ile biraz yaşıtlarına göre eski ise veya konumu bakımından beklediğiniz kriterleri teşkil etmiyor ise emin olun ki ekspertiz sizlere sunabileceği en güzel değerlendirmeyi yapmıştır. Taşınmazın caddesinden sokağına kadar, bulunduğu kattan metre karesine kadar etrafında yer alan diğer gayrimenkullerle kıyaslama yaparak biçilen değeri karşısında ya siz kandırılmışsınızdır ya da gayrimenkulün sizlerin göremediği farklı özelliklere sahip olduğunu görebiliriz. Değerlendirme arasında çok büyük farklılıklar olmadığı sürece o şartlardaki diğer gayrimenkullere oranla aynı değerlere sahip ise aşağı yukarı küçük de olsa bir Ekspertiz Değer Raporu Düzeltmesi yapılabilir. Ancak diğer açılardan ise yapılacak çok bir şeyin olmadığını da peşinen belirtmek isteriz. Tüm bunlara ulaşabileceğiniz bankanız mevcut olduğu için oda sizlere farklı seçenekler sunarak mağduriyetinizi giderme çözümleri üretebilir.

Ekspertizler genel müdürlükten otomatik olarak bölgeye en yakın firmadan tahsis edildiği için kimi zaman danışmanların bölgeye hâkim olmaması olanakları da ele alınabilir. Gayrimenkulünüzün gerçekten de değerinde ekspertiz yapılmadığı kanaatinde iseniz yapmanız gereken son şık ise başka bir ekspertiz talebinde bulunmak olmalıdır. Bir sonraki gelecek olan Değerlendirme Uzmanı da aynı rakamları sizlere sundu ise ve bu değerlerin üzerine çıkamayız yanıtını verdi ise elden bir ey gelmemektedir. Sizi sıkıntıya sokmayacak ve kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir nakit eksik kaldı ise borç alabilir veya küçük çaplı tüketici kredisi kullanarak tamamlamasını yapabilirsiniz. Ancak şunu unutmayınız ki alacağınız evin ekspertiz değeri çok önemli olmasından dolayı ileride satmak istediğiniz zamanda da alacak kişi için güven verici bir rapor olabilir. Bu yüzden ekspertiz değeri yüksek olan ve zarar etmeyeceğiniz aynı zamanda kira getirisinin de yüksek olduğu gayrimenkuller satın almanız her zaman daha hesaplı ve daha güvenlidir diyebiliriz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN