Home / Yaşam  / Dövme Kararını Vermeden Önce Kendinize Sormanız Gerekenler

Dövme Kararını Vermeden Önce Kendinize Sormanız Gerekenler

Dövme yaptırmadan önce iki kere düşünün

Dövme Kararını Vermeden Önce Kendinize Sormanız Gerekenler

Geçmişi Uzak Doğu’nun eski kültürlerine ve Antik Mısır’a kadar uzanan dövme sanatı insan vücudu üzerine resim yapmak olarak açıklanabilir. Tuval yerine elinizin altında deri var. Bu bile dövme yapma konusunu gizemli hale getiriyor. Ünlü gerilim romanı Kuzuların Sessizliği’nde geçen katil Hannibal’ı ve onun deriyle yaptıklarını anımsamayarak, aksine dövmeyi bir boyama sanatı olarak kabul edelim. Bu konunun sanatçıları dünyada giderek popüler hale geliyorlar. Dr. Brian Woo olarak tanınan dövme ustasının altı aylık müşteri listesi olduğu söyleniyor. Bu kadar popüler olsa bile dövme yaptırmadan önce yapılması gerekenler var.

Öncelikle gerçekten dövme yaptırmak isteyip istemediğinize karar verin. Çünkü yapılırken doğal olarak acıtan dövme işlemi, vazgeçip çıkartılırken daha fazla acı veriyor. Bu konuda iyi düşünün. Hatta alacağınız tepkileri bile düşünün. Sonuçta dövme yaptırmak içinde kişisel isyanları, hayata karşı bir duruşu anlatmaya çalışan kendini ifade etme biçimi olarak kabul edilse bile bir sürü meraklı bakış üzerinizde olacak. Bu arada saçlarını kazıtıp kafa derisine dövme yaptırmış birine de herkes zaten bakar, unutmayın. Ya da bütün kollarına desen kaplatmış bir genç kız doğal olarak ilgi çekmek istiyor demektir. Bu davranışın sonuçlarını göz ardı etmeyin.

Kararınız kararsa dövme yaptıracağınız yeri muhakkak önceden ziyaret edin. Hijyen bu konuda en önemli husustur. Şimdi ayakkabı tamirhanelerinde bile dövme yapılıyor. Bunlarla uğraşmayın. İğnelerin ve mekanın mutlaka temiz olması gerekir. Dövme ustası muhakkak eldiven giyerek çalışmalıdır.

Dövme yaptırmadan önce dikkat edilecek konular arasında sizin sorumluluğunuzda olan bazı sağlık konuları da var. Örneğin alerjiniz olmadığından emin olun. Şeker hastası veya epilepsi hastası iseniz mutlaka doktorunuza danışın. Dövme yaptırmadan önceki 24 saat alkol almayın. Hatta gene yaptıracağınız tarihten bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız gene doktora danışın ve kullanmayın. Çünkü sonrasında vücudunuzun iyileşmesi gecikir. Dövme sanatçısı da size bahsedecektir ama dövme yaptırdıktan sonraki bir haftada güneşe çıkmayın.

Şimdilerde bu konu hakkında konuşulan hususlardan birisi de sosyal medyada dövmecilerin eserlerinin takip edilmesi ve bunun sonucunda bütün modellerin giderek birbirine benzemeye başlaması. Sıra dışı bir iş yaptıracaksınız bari sizinki gerçekten farklı olsun. Bu yüzden çalışacağınız dövme ustasını da iyi seçin. İyi dövme pahalı dövmedir, iyi dövme ustası ile de zaten pazarlık yapılmaz.

Askerlik Konusu da Var

İlk başta garip gelebilir ama dövme kararını vermeden önce düşünülmesi gerekenler  arasına askerlik konusu bile giriyor. Askeri okullara girişlerde artı puan getirdiği söylenemez. Konu ortada olsa bile askerlik sırasında dövmeye bir yere kadar müsamaha edildiği, geçici mi kalıcı mı sorusunun bütün dövmeli adaylara sorulduğu, kalıcı olanların askerlik hayatının daha zor geçtiği günümüzün sosyal gerçeklerinden.

KISA YOLLAR:

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN