Home / Finans  / Dolandırıcılıktan Korunmanın Yolları

Dolandırıcılıktan Korunmanın Yolları

Dolandırıcılığın, yalnızca size göre bilgisiz ve dikkatsiz insanların başına geleceğini düşünebilirsiniz. Ancak herkes çevrimiçi (“online”) olarak yapılan dolandırıcılığa maruz kalabilir. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde, çevrimiçi dolandırıcılık tehlikesiyle sık sık karşı karşıya kalırsınız. Bir anlık dikkatsizlik

Dolandırıcılıktan Korunmanın Yolları

Dolandırıcılığın, yalnızca size göre bilgisiz ve dikkatsiz insanların başına geleceğini düşünebilirsiniz. Ancak herkes çevrimiçi (“online”) olarak yapılan dolandırıcılığa maruz kalabilir. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde, çevrimiçi dolandırıcılık tehlikesiyle sık sık karşı karşıya kalırsınız. Bir anlık dikkatsizlik sonucu tuzağa düşmeniz çok olasıdır.

Dolandırıcılar gün geçtikçe daha da ikna edici oluyor ve yöntemleri giderek karmaşıklaşıyorken, dolandırıcılıktan nasıl korunabiliriz? Yapılacak en iyi hareket, ödeme ekranına geldiğinizde durup bir nefes almak ve paranın gerçekten nereye gittiğini araştırmaktır. Yaygın dolandırıcılık işaretlerini bilmek size çok geç olmadan durumu anlamanız açısından yardımcı olabilir.

Birazdan size anlatacağımız durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, tetikte olmanızda fayda var. Bu durumların herhangi biriyle karşılaşmanız, ortada mutlaka dolandırıcılık olduğu anlamına gelmez ancak her şey yolunda görünmüyor demektir ve paranız kaynaktan çekilmeden önce önlem aldığınıza değecektir.

Sık Karşılaşılan Dolandırıcılık İşaretleri

Para Aktarma:

Eğer bir şahıs sizden para havale etmenizi isterse, dikkatli olun. Çünkü bir para transferini geriye çevirmek mümkün değildir. Para hesabınızdan bir kere çekildi mi, artık gitmiştir ve bankanın, işlemi geri alması söz konusu değildir. Dolandırıcılar havaleyi sever çünkü gönderilen para anında çekilebilir. (ki daha kimse ne olduğunu anlayamadan paranın gitmesi çok olasıdır) Birkaç legal durum için havale yapmak mantıklı olabilir ancak kimle alışveriş yaptığınızdan emin değilseniz havale yapmak kötü bir fikirdir.

Talep Edilmemiş Girişimler:

Çok az çaba sarf ederek ya da hiç uğraşmadan büyük meblağ (ya da birkaç yüz lira) para kazanacağınızı iddia eden e-postalar çok sık karşılaşılan durumlardandır. Bazen bu e-postalar size kazayla gönderilmiş süsü verilir ve siz de bir şekilde şansın size güldüğünü ve harika bir tesadüfün başınıza geldiğini düşünebilirsiniz.

Eğer böyle çok kârlı görünen bir teklif alırsanız ve bu hiç tanımadığınız birinden geliyorsa, büyük ihtimalle bir dolandırıcılık tehlikesiyle karşı karşıyasınızdır. Elinde böylesine bir fırsat varken bir şahsın sizi araştırması ve iletişime geçmesi kulağa çok da mantıklı gelmiyor. Böylesine bir fırsata sahip olan kişilerin, işi kendi başlarına yapmamaları ve internette hem zaman kaybederek hem de kârlarından kısarak yatırımcı aramaları gerçekçi değildir.

Satış Yaparken Ödeme Alamamak:

Eğer internet üzerinden sattığınız bir ürün varsa, para dışı bir ödeme şekli kabul etmemelisiniz. Dolandırıcılar sizi kandırmak için çok farklı yöntemler kullanırlar ( hatta para almanız gerekirken para vermek zorunda bile kalabilirsiniz). Örneğin, klasik karşılıksız çek dolandırıcılığına maruz kalabilirsiniz, ya da sizden banka hesabınızla ilgili bilgiler isteyip bunu daha sonra hesabınıza erişmek için kullanabilirler. Size para dışında bir ödeme yöntemi teklif eden bir alıcıyla karşı karşıya iseniz başka bir alıcının size ulaşmasını beklemek daha iyi olacaktır.

Para Transferine Aracı Olmak:

Yasal sınırlar çerçevesinde yapılan bir iş söz konusuysa, başkası için tahsilat yapmanız tehlikeli bir durumdur. Eğer sizden, bir miktar para almanız ve başka bir hesaba aktarmanız isteniyorsa, bir dolandırıcılık durumunun içinde olmanız çok olasıdır. İş aradığınız dönemlerde böyle işler karşınıza çıkabilir ve bu teklifler genelde ilgilenmemenin zor olduğu tekliflerdir. Ancak pas geçmek ve önünüze bakmak en iyi hamleniz olacaktır. En iyi ihtimalle sadece kandırılıyorsunuzdur, en kötü senaryonun gerçek olması durumunda ise illegal bir işin bir parçası olmuş olabilirsiniz.(mesela para aklama)

Tehdit ve Şantaj:

Dolandırıcılar dürüst insanlar değillerdir. Amaçları sizin umutlarınızı yeşertip ya da korkularınızdan faydalanarak paranızı almaktır. Paranızı alana kadar buna devam edeceklerdir. Örneğin, sizden talep ettikleri ödemeyi yapmamanız halinde hapse gireceğinizi, işinizi kaybedeceğinizi, ya da bir şekilde küçük düşürüleceğinizi söyleyebilirler (bunların hiçbiri illegal yollarla gerçekleşemez). Hatta daha da açgözlü bir yaklaşımla size kulağa son derece ciddi ve gerçekçi gelen (bu konuda son derece profesyoneller) iddialarda bulunabilirler. Dünya genel olarak kafa karıştırıcıdır. Eğer herhangi bir şey kulağa çok iyi ya da çok kötü geliyorsa itibar etmemenizde fayda var diyebiliriz.

Güvensiz Siteler:

İnternetten ciddi bir konuda işlem yapıyorsanız adres çubuğunuza dikkat edin (internet adresini yazdığımız kısım). Eğer bir anahtar (ya da “https” yazıyorsa) ve siz de kişisel ya da finansal bilgilerinizi bu sitelerde paylaşıyorsanız, bilgileriniz kolayca çalınabilir. Büyük ihtimalle de bilgileriniz çalınıyordur çünkü çoktan sahte bir siteye giriş yapmışsınızdır. Bütün resmi banka, kredi kurumu ya da çevrimiçi alışveriş siteleri ile güvenli bağlantı kurmanız gerekir. Eğer bağlantınız güvenli değilse, bilgilerinizi çalmak isteyen kişiler araya girmiş olabilir ve sahte siteye girmiş olduğunuz tüm kullanıcı adları ve şifreler daha sonra kullanılmak üzere kaydedilebilir.

Komik Görünen Ayrıntılar Olabilir:

Bazen bir e-postanın içerisinde ihtiyacınız olan tüm bilgiler olabilir. Ancak yazım hatalarına ve yanlış gramere dikkat ederseniz, deniz aşırı bir e-dolandırıcılıktan korunabilirsiniz. Bu postalarda verdikleri “link”ler sahte olabilir. Mouse ile bağlantının üzerine gelip beklerseniz, hangi adrese gittiğini görebilirsiniz. Böylece gerçekten gideceğinizi sandığınız siteye gidip gitmeyeceğinizi görebilirsiniz.

Ne Yapılabilir?

Yukarıdaki durumlardan herhangi biriyle karşı karşıya kalırsanız ve yine de ilerlemek istiyorsanız, bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Daha fazla bilgi edinmelisiniz. Yaptığınız işlemde adı geçen kuruluşları ve kişileri araştırın. Zarar görmeyeceğinizden emin olun. Şunu unutmayın: dolandırıcılar son derece ikna edici ve son derece sabırlı olabilirler – sizi rahat hissettirebilmek için sizinle saatlerce (hatta haftalar veya aylarca) konuşabilirler.

Başkalarından yardım istemekten çekinmemelisiniz. Bir akrabanıza ya da bir arkadaşınıza durumu anlatabilirsiniz ya da internetten benzer hikâyeleri araştırabilirsiniz. Bulacağınız bilgiler sizi çok şaşırtabilir. Bulunduğunuz bölgedeki haberleri takip edebilirsiniz. Ancak birçok dolandırıcılık girişiminin düzgün planlanmış ve iyi uygulanan denemeler olduğunu unutmamalısınız. Bunların bir kısmı uzaktan da yapılabilir. Bu yüzden genel bir internet araması faydalı olacaktır.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN