Home / Doğa  / Cunda Adası Sizleri Bekliyor

Cunda Adası Sizleri Bekliyor

Doğal ve tarihi güzellikleri ile öne çıkan Cunda Adası görülmeyi hak ediyor

Cunda Adası Sizleri Bekliyor

Cunda Adasının bir diğer ismi de Alibey Adası olarak geçer. Bu ada idari bakımdan Balıkesir’de yer alan Ayvalık ilçesine bağlı olan bir adadır. Bu ilçede yer alan koydaki Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 ada arasında yerleşime açık olan ve turistik olan tek Ada olarak bilinmektedir. Türkiye’nin Ege Denizi üzerinde yer alan en büyük 4. Adasıdır. Turizm konusunda oldukça iddialı olan bu ada tarihçesi ile de öne çıkıyor. Geçmişi Kurtuluş Savaşına kadar uzanan bu adada hala yaşlı kesimin hala Rumca konuştuğuna tanıklık edebilirsiniz. Son yıllarda turizm konusunda da oldukça büyük atılımlar yapmıştır ve sahil şehrinde yer alan balık lokantaları ile ön plana çıkar. Burada düzenlenen tekne turları ile etrafta bulunan adaları gezmek hem çok kolay hem de çok keyifli olmaya başlıyor. Özellikle Midilli Adası’na düzenlenen günü birlik tekne turları yabancı turistleri de bu bölgeye çekmeyi başarmıştır.

Cunda Adası

Bunun yanı sıra Adanın en büyük iki geçim kaynağı vardır. İklimi gereği zeytincilik ve balıkçılıktır. Burada bulunan zeytinler özellikle zeytinyağı yapımında kullanılmaktadır. Cunta (Alibey) Adası doğal güzellikleri temiz havası ve tarihi yapılarının olması nedeniyle koruma altına alınmıştır. Takvimler 1976’yı gösterdiği zaman Ayvalık ve çevresinde bulunan büyük bir alan tarihi ve doğal sit olarak tanınmıştır. Bu adada geçmişinden kalan Rum Ortodoks cemaati tarafından hala yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar gerek kiliseler olsun gerek manastırlar olsun tarihi yapıları bünyesinde bulundurmaktadır. Tamamen kendinizi huzurlu hissedip doğayla bütünleşeceğiniz bir tatil istiyorsanız mutlaka adresiniz Cunda Adası olmalıdır. Çünkü bu adada hayal ettiğiniz tatilin fazlasını bulacaksınız. Burada yer alan otellerin kalitesi, doğal ortamı, çevresinde bulunan adaları ve gezileri, adada bulunan tarihi yapıları ve temiz havası ile ön plana çıkıyor. Yani tatil yapmak isteyen hemen hemen herkese hitap eden bir yer. Çünkü hem denizi sevenler, hem doğal ortamı sevenler hem de tarihi ortamı sevenlerin ortak noktası olabilecek muazzam bir yerdir.

Adada yer alan binalardan birkaçı ise; Kızlar Manastırı, İlyas Peygamber Manastırı, Güvercin Adası Manastırı, Tavuk Adası Manastırı, Ayos Apostolos Manastırı, Ay Işığı Manastırı, Koruyan Meryem Manastırı, Çamlı Manastırıdır.

Kafanızı nereye çevirirseniz çevirin her yer sizi oldukça etkileyecektir.  Çünkü bu doğal yaşam alanı sizler için güzel bir turizm bölgesine çevrilmiş durumdadır. Burada yer alan tüm güzellikleri istediğiniz gibi gezebilir ve tüm bu anların keyfini çıkartabilirsiniz. Eğer tatilinizi ege tarafında düşünüyorsanız kesinlikle listenize alıp daha detaylı incelemeniz gereken bir yer. Cunda adası her yıl binlerce turiste ev sahipliği yaparken genel olarak turistlerden geri gelen tepkiler son derece olumlu yönde olmaktadır. Bu açıdan doğal, tarihi ve denizi ile ön plana çıkan Cunda Adası sizleri bekliyor.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN