Home / Genel  / Çok Ziyaretçi Alan Kütüphaneler

Çok Ziyaretçi Alan Kütüphaneler

Kitap okumaya bayılıyor, kütüphanelerde vakit geçirmeyi seviyorsanız, yazımız tam sizin için

Çok Ziyaretçi Alan Kütüphaneler

Türk milleti olarak düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip olmadığımız aşikar bir gerçekken kitaplara aşık olanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Gitmek mümkün olursa ölmeden görülmesi gereken onlarca kütüphane var. Bu kütüphaneleri farklı kılan zengin eserlerinin yanı sıra mimarisi ve tarihi. İşte okuyucularını büyüleyen sıradışı kütüphanelerden bazılarına bakalım. Bu kütüphaneler nerde, neden farklı, neden bu kadar duyulmuş ve en önemlisi neden bu kadar hayranı var? Listede Türkiyenin en güzel kütüphaneleri var mı? Bu soruların hepsini yazımızda bulacaksınız.

Çok Katlı Kütüphaneler

Öncelikle dünyanın en güzel kütüphanesi hakkında bilgi verelim. Amerika Birleşik Devletinin Baltimore eyaletinde bulunan George Peabody kütüphanesi. Bu kütüphanenin inşaatı 1878 yılında tamamlanmıştır. Bu kütüphane hayranlarını zaman ve mekandan soyutlayacak atmosfere sahiptir. Kütüphanede 400 binin üzerine kitap bulunduğu tahmin ediliyor. Hem sayısız eseri, hem mimarisi hem de göz dolduran tarihiyle sıradışı bir kütüphane.

En sevilen, beğenilen, ziyaretçi alan kütüphanelerden biri de Almanyanın Stuttgart şehrinde bulunan şehir kütüphanesi. Eşsiz mimarisiyle dikkat çeken kütüphanenin mimarı ise Koreli. Bu şahane kütüphane 9 katlı yapıdan oluşuyor. Kütüphanede eserlerin düzenleri ve çokluğu ise harika görünüyor.

Tarihi İle Dikkat Çeken Kütüphaneler

Portekiz’in Mafra eyaletinde bulunan Mafra Sarayı kütüphanesi ise 1771 yılında inşa edilmiş. Mafra sarayı kütüphanesinin diğer kütüphanelerden farkı ise bir sürü yarasaya da ev sahipliği yapması. En güzel ev kütüphanelerine örnek verilebilir tarzda. Minik yarasalar kış aylarında gizli köşelere yerleşiyor. Yaz aylarında ise kütüphanenin dışındaki meyve bahçesinde olan, kitapları kemirecek böcekleri avlamakla meşgul oluyorlar.

Hollanda da adını duyuran Tu Delf Merkez Kütüphanesi de eşsiz mimarisiyle okuyucularını bekleyen kütüphanelerden. Amsterdam halk kütüphanesi oldukça meşhur. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi kabul eden Malmö şehir kütüphanesi ise İsveç de bulunuyor. Kütüphaneyi sıkıcılıktan çıkaran Codrington kütüphanesi de İngiltere de bulunuyor ve okumayı, araştırmayı zevkli hale getiren kütüphanelerden. Codrington kütüphanesinin dış mimarisi ise oldukça özel.

Kütüphaneleriyle Dikkat Çeken Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyetinde bulunan Strahov manastırı kütüphanesi ise 1679 yılında inşası tamamlanan, hem kütüphane hem de dünyanın en eski manastırı olarak varlığını sürdüren yapılardan. Yapı sıradışı mimarisi, kitap sayısı ve göz dolduran yapısıyla dikkat çekiyor. Dünyanın dört bir yanından okuyucular ve kütüphane meraklıları görmeye geliyor. Manastır kütüphane özelliği ile de tarihte ilk ve tek olma özelliğini koruyor. Üniversitede okuyucularını bekleyen, tasarımıyla dikkat çeken Cottobus Üniversite kütüphanesi ise Herzog ve De Meuron’un  eseri. Kütüphane beyaz renk cephesi ve amorf şekliyle göz dolduruyor. 700 bin eserin bulunduğu ve en çok ziyaretçi alan kütüphanelerden biri de Admont Abbey kütüphanesi. Kütüphane tüm bunların yanında köklü bir tarihe ve 48 pencereye de sahip.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN