Home / Yaşam  / Çocuklarınızı Sosyal Medyanın Tehlikelerinden Nasıl Korursunuz?

Çocuklarınızı Sosyal Medyanın Tehlikelerinden Nasıl Korursunuz?

Çocuklarımızı sadece sokaktaki tehlikelerden korumak yeterli değil. Sosyal medyanın tehlikelerinden korumak için yazımızı okuyun

Çocuklarınızı Sosyal Medyanın Tehlikelerinden Nasıl Korursunuz?

Çocukların birçoğu gelişen teknolojiyle birlikte zamanlarının büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirmektedir. Artık çocuklar arkadaşlarıyla oynamak, spor yapmak yerine zamanlarının büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirmektedir.

Ancak sosyal medyada çocukların istismara uğramaması ve dijital dünyanın karanlık yüzüyle karşılaşmaması için ailelerin gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Kendinizi Sosyal Medya Konusunda Eğitmelisiniz

Çocukların sosyal medya üzerinden çok fazla vakit geçirdiğini düşünüyor ve çocuğunuzun güvende olduğunu öğrenmek istiyorsanız sosyal medya platformlarının hepsini detaylı bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.

Facebook, Instagram, Twitter en ünlü sosyal medya siteleri arasında yer almaktadır. Bu popüler uygulamaların kullanılmaması halinde sosyal medya kullanımına hızlı bir şekilde başlamalı ve çocuğun sosyal medyada neler yapabileceğinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Sadece Facebook, Instagram, Twitter gibi popüler sitelerin yanı sıra Snapchat, Vine, YouTube, Tumblr, Flickr sosyal medya sitelerinin öğrenilmesi de çok önemlidir. Aileler sosyal medya sitelerini öğrenerek çocuklarını takip etme fırsatına sahip olmaktadır.

Çocuklara Sosyal Medyanın Tehlikeleri Ve Sonuçları Anlatılmalıdır

Küçük yaşta sosyal medya kullanmaya başlayan çocuklar bu platformlarda başına neler geleceğini bilememektedir. Bu nedenle çocuklara sosyal medyanın tehlikeleri anlatılmalı ve bilgilerinin başkaları tarafından ele geçirilip kötü amaçlarla kullanılabileceği belirtilmelidir.

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar, yorumlar çocukları olumsuz etkileyebilmekte ve çocukların mutsuz olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara sosyal medya hakkında tüm bilgiler verilmeli ve temkinli davranması sağlanmalıdır.

Çocukların Sosyal Medya Kullanımına Başlayacakları Bir Yaş Sınırı Konulmalıdır

Sosyal medya kullanımı için izin vermeyen aileler ileride kullanabilecekleri bir yaş limiti koyması gerekmektedir. Bu sayede çocukların sosyal medya kullanımını bir süre öteleyebilirsiniz.

Çocukların sosyal medya kullanım yaş limiti 13 olarak belirlenebilmektedir. Birçok sosyal medya platformu hesap açabilme yaşını 13 yaş ve üstü olarak belirtilmiştir.

Çocukların online güvenliğinin sağlanabilmesi için COPPA Kurumu, 13 yaş kullanıcılarının ailesinden izin almadan kişisel bilgi ve fotoğraflarının kullanımına izin vermemektedir.

Bilgisayar Evin Salonuna veya Oturma Odasına Konulmalıdır

Çocuğun bilgisayarını kendi odasına koymak yerine evin daha sık kullanılan alanlarından biri olan salon veya oturma odasına koymak çocukları takip edebilmek adına önemli bir adım olacaktır.

Bu sayede çocukların sosyal medya üzerinde neler yapabileceğini takip edebilirsiniz. Uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonrasında çocukların ailelerinin yanında bilgisayar kullandıklarında daha dikkatli davrandıkları belirtilmektedir.

Çocuğun Kullanmış Olduğu Uygulama ve Servislerin Gizlik Ayarları Düzenli Olarak Kontrol Edilmelidir

Sosyal medya uygulamaları sık sık güncellenmektedir. Aileler sosyal medya uygulama ve sitelerin ayar değişikliklerini takip etmelidir. Çünkü yaşanan bu değişikliklerden sonra çocukların profil bilgileri de değişebilmektedir.

Aileler çocukların kullanmış olduğu sosyal medya uygulamalarının gizlilik ayarlarını sık sık takip etmeli ve çocukların profillerinin güvende olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gizlik ayarları sayesinde çocukların iletişim kurduğu kişiler ve kimlerle paylaşım yapabileceği gibi ayarlar kontrol edilebilmektedir.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN