Home / Finans  / Boşanma Sonrası Ödeme Planınızı Hazırlayın

Boşanma Sonrası Ödeme Planınızı Hazırlayın

Boşanma sonrası ödeme planı nasıl hazırlanır? Boşandıktan sonra ödemeler nasıl devam edebilir? Boşanmanın finansman yönü nasıl işliyor?

Boşanma Sonrası Ödeme Planınızı Hazırlayın

Finansal durumunuz boşanma sonrasında büyük ihtimalle değişecek. Bir çok boşanma önemli derecede, mal varlığının bölünmesine yol açar ve bu durum her iki tarafın da bir süre finansal olarak zor zamanlar geçirmesine neden olabilir. Tam da bu zamanlarda harcamalarınızı gözden geçirmelisiniz.

Her bir kişinin durumu farklı olmasına rağmen, vereceğimiz ip uçları size bu belirsiz ve zor zamanlarınızda yardımcı olabilir.

Çocukları Korumayı Unutmayın!

Enflasyon. Avukatınıza, mal paylaşımı anlaşmanızın çocuk nafakası için hayat pahalılığı ödemesini içeriyor mu diye sorun. Bu sizin alım gücünüzü yükseltecektir ve enflasyona karşı direncinizi arttıracaktır. Ayrıca, çocuklar büyüdüğünde oluşacak ekstra masraflardan koruyacaktır.

Sigorta Desteği. Nafaka ödeyen ebeveynlerin yeterli bir hayat ve sakatlık sigortası olmalıdır. Böylece nafaka ödemeleri ne olursa olsun kesintiye uğramaz.

Üniversite Planı. Her ne kadar nafaka ilkeleri lise sonrası ödeme yapmayı önermese de, çocukların üniversite veya mesleki eğitim masraflarını karşılamak üzerine bir anlaşma yapmayı düşünün. Eğitim, çocuğunuzun para kazanabilme yeteneklerini ciddi oranda arttıracak.

Yeni Harcama Planınızı Yaptınız mı?

Yeni Bir Bütçe Yapın. Önceki yaşantınızdan kalma harcama alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazır olun.

Harcamalarınızı, boşanma sonrası gelirinize eşitlemek için, eleyebileceğiniz veya azaltabileceğiniz ev masraflarını tanımlamakla başlayın.

Gelirinizi Arttırın. Gelirinizi arttırabileceğiniz yollar düşünün. Fazla mesai yapabilir misiniz? İkinci bir iş yapabilir misiniz? Ek iş yapmayı düşündünüz mü? Eğer çocuğunuzun bakım masrafı varsa, bu bütçeniz için sorun yaratabilir. Evden yapabileceğiniz işleri aklınızda bulundurun.

İmkanlar Ölçüsünde Yaşayın. Kredi çekerek veya kredi kartı kullanarak bütçenizi aşacak harcamalar yapmayın. Eninde sonunda, borç bataklığına saplanacaksınız, borçların aylık ödemesi için gerekli olan parayı zor bulacaksınız, ve en sonunda her şeyinizi kaybedeceksiniz. İhtiyaçlarınız dışındaki isteklerinizi karşılamanın en akıllıca yolu birikim yapmaktır. Bütçenize bağlı kaldığınız sürece hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN