Home / Seyahat  / Bir Günlük Üsküdar Turu

Bir Günlük Üsküdar Turu

En azından bir kez görülmeye değer

Bir Günlük Üsküdar Turu

Üsküdar’ı merak edenler ya da tekrar tekrar görmek isteyenler günlük turları tercih ederek Üsküdar’ı tamamen gezerek buraya ait genel bilgileri elde etme şansını yakalayabilirler. Turların genelde başlama saatleri sabah erken saatler olup turun kalkış yeri tura göre değişiklik gösterir.

Biraz da Üsküdar’ın tarihini ve sürekli dillerde dolaşmasının nedenlerinden bahsedelim. Üsküdar’ın geçmişi biraz eskilere yani Osmanlı’ya kadar dayanmaktadır. Özellikle de Kanuni Sultan Süleyman Döneminde 16.yy’da büyümeye, gelişmeye, değer kazanmaya ve padişahlar tarafından da tercih edilip benimsenen bir bölge olmaya başlamıştır. İstanbul Osmanlı döneminde dört ayrı kent gibi düşünülerek kadılıklara bölünmüştür ve bu şekilde yönetilmiştir. Merkez olan yer saraydı ve bu sarayın yer aldığı suriçi başkent İstanbul olarak tanımlanıyordu. Bu sebepten ötürü bu bölgenin kadısı diğer kadılara göre çok daha üstün bir konumdaydı.

Ayrıca Üsküdar denilince akla gelenlerden birisi de ressamlardır. Çünkü oldukça başarılı ressamlar burada yaşamışlardır. Hatta öyle ki 19.yy zamanlarında buraya ressamlar kenti adı verilmiştir. Hoca Ali Rıza Bey, Zekayi Paşa, Şeker Ahmet Paşa gibi sanat öncüleri ile birlikte resimleriyle ön plana çıkan Doğancılar, Osman Asaf eserlerini buraya yönelik olarak verdiler. Öyle ki resimlerinde genel olarak Üsküdar’ın Tozlu topraklı yollarını, deniz kıyılarını, çeşme başlarını ve daha bir çok detayı işlemişlerdir. Üsküdar genel hatları ile mimarisi, doğası, sanatı ve sultanları ile ön plana çıkmaktadır. Bu açıdan gayet zengin değerlere sahip olan Üsküdar beraberinde günümüzde gezilecek ve görülecek birçok yeri de beraberinde getiriyor. Burada görülmesi gerekilen ve gidilmesi gerekilen yerlerden bahsetmek gerekirse;

Yeni Valide Sultan Camii, Selimiye Külliyeleri, Karacaahmet Türbesi, Ahmediye Külliyeleri, Şemsi Paşa Ahmediye Külliyeleri, Kaptan Paşa Camii, Üsküdar Mevlihanesi, MahmudHüdayi Tekkesi, Ayazma Rum Mehmed Paşa Camiileri, Toptaşı Atik Valide, Kız Kulesi, çinili, Tahir Efendi Camii, Mihrimah Sultan Camii, Gülnuş Valide Sultan Camii, 3. Ahmet Çeşmesi, Selmanağa Camii ve daha bir çok beyinlere kazanan yapılar. İstanbul denildiği zaman akla gelen yapıların ve görülmesi gerekilen yerlerin çoğu Üsküdar üzerinde bulunmaktadır. Özellikle Kız Kulesi herkesin duyduğu ve görmek istediği bir yerdir. Hatta öyle ki üzerine şiirler yazılıp şarkılar söylenmiştir. Böylesine harika sanat kokan doğal kalmayı başarabilen bir yeri kesinlikle görmelisiniz. Geçmişe dair her ne varsa bunları yerinde görerek kendinizi o zamanlarda hissetmeniz bile gayet normaldir.  Hatta Osmanlı döneminde Altın şehir olarak nitelendirilirdi ve padişahların genel olarak göz bebeği olan şehri idi. Nitekim Valide Sultanların da göz bebekleri denilebilecek bir semttir. Burada yaşamış olan ressamlar ve sanatçılar adeta buraya aşık olarak eserlerinde sürekli olarak kendi gördüklerini yansıtmaya çalışmışlardır. Böylesine sevilesi ve tarih kokan bir yeri hayatınız da en az olsun bir kez görmelisiniz.

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN