Home / Yaşam  / Balkonunuzu Seraya Çevirin

Balkonunuzu Seraya Çevirin

Bitkiler hem sizin, hem de çevrenizin sağlığı için vazgeçilmez canlılardır.

Balkonunuzu Seraya Çevirin

Günümüzde kentsel dönüşümün gerçekleşmesiyle her yerin beton yığınlarına bürünmüş olması, normal olarak kişilerin yeşil alan görme isteğini tetiklemektedir. Bu durumda yapılacak tek şeyin piknik alanlarında kısa süreli zaman geçirmek olduğunu düşünenlerin bu konuda yanıldıklarını söyleyebiliriz. Neden mi? Çünkü bugün isteyen herkes balkonunu yeşil alan görmek üzere dekore edebilir ve isteği bitkileri yetiştirebileceği gibi balkonunun büyüklüğüne bağlı şekilde sebze ve meyve dahi ekip, toplayabilir. Eğer küçük bir balkonunuz varsa rengarenk çiçeklere yer verebilir ama teras gibi bir alana sahipseniz sizlere önerimiz Balkonunuzu Seraya Çevirin ve kendi yetiştirdiğiniz doğal besin kaynaklarıyla beslenen demek olacaktır. Mesela işe orta boy saksılara domates fidanı dikmeyle başlayabilirsiniz. Ardından taze soğan, kıvırcık, maydanoz, dereotu gibi yeşilliklere yer verirseniz kendi ufak bahçenizi oluşturduğunuz gibi aynı zamanda salatalarınızı taze topladığınız bitkilerle mis koku eşliğinde hazırlayabilirsiniz.

Eğer geniş bir teras balkonuna sahipseniz aslında şanslı kişiler arasında olduğunuz söylenebilir. Bunun nedeni ise teraslarda genelde çift korkuluk sistemi uygulanır ve iki korkuluğun arasına döktüreceğiniz gübreli toprak sayesinde bu alanda küçük meyve ağaçları bile yetiştirerek tam anlamıyla Balkonda Sera havası estirebilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınız hem de ailenin diğer fertleri sağlıklı şekilde beslenme olanağı bulurken aynı zamanda bu işlemi kendinize rahatlatıcı bir uğraş olarak da görebilirsiniz. Toprakla ilgilenmek ona dokunmak insanın üzerindeki negatif enerjiyi almaktadır. Çoğu kişi tarafında sebze-meyve yetiştirmek zor bir iş olarak görülse de aslında kişiye huzur veren çok keyifli bir uğraş olduğu söylenebilir. Çevrenizde çiçek yetiştiren kişilere baktığınızda hiçbiri bir tane çiçekle yetinmez ve neredeyse yaşam alanını çiçek bahçesine çevirdiğini görürsünüz.

Bitkileriyle konuşur, dertleşir ve aslında bir nevi kendine terapi yapmış olur. Dolayısıyla Balkonda Sera Olur mu? Gibi merakı olanlara söylenecek tek söz, imkanı olan yani alanı müsait olan herkes az da olsa bir şeyler ekip biçmelidir diyebiliriz. Bu sayede hem kendiniz için doğal besin kaynağı üretirken hem de yeşilin verdiği huzurdan faydalanabilir ve yaşamınızda her dam pozitif enerjiye yer verebilirsiniz. Yetiştirmek istediğiniz bitkinin tohumunu alarak saksılara dikebilir ve kolayca kendi bahçenizi oluşturabilirsiniz. Ektiğiniz ürünlerin büyüdüğünü gördükçe emin olunuz ki hevesiniz katlanacak ve sürekli bir şeyler ekmek isteyeceksiniz. Küçük tohum paketleri ortalama 3tl ile 8tl arasında değişmektedir. Bütçeniz doğrultusunda alım yapabilir ve istediğiniz bitkiyi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Eğer balkonunuz aşırı rüzgar alıyorsa, ektiğiniz bitkileri korumak amaçlı korkuluklarının etrafını uygun malzemeyle çevirebilir, ürünlerinizden daha iyi verim alabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz bu güzel alan içine birde masa koyduğunuzda keyifle kahvaltınızı yapabilir, dostlarınızla bol sohbet eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Hatta ikramlarınızı taze taze sunarken çevrenize ne kadar sağlığınıza özenli ve becerikli olduğunuzu da gösterebilirsiniz.

cemsusal@gmail.com

Cem Ceyhun Süsal yaklaşık 12 yıldır internet sektöründe çalışan ve bir çok startup projesinde başlangıçtan bitimine kadar aktif şekilde rol almış bir girişimcidir.

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN