Home / Yaşam  / Amigurumi Nedir?

Amigurumi Nedir?

Zor gibi görünüyor fakat sandığınızdan daha kolay

Amigurumi Nedir?

Japon kökenli tığ veya şiş ile yapılmış Ami ve içi doldurulmuş oyuncak nuigurumi kelimelerinden türetilmiş olan amigurumi örgü örenlerin bildiği, sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış haline verilen isimdir.

Amigurumi kolay öğrenilebilme imkanı sunan dekoratif ve sevimli bir hobi olarak bilinmektedir.Amigurumi yapılırken gerekli olan malzemeler ise:

Örgü ipi

Amigurumi yapacak kişiler için gerekli olan malzemelerin başında örgü ipi gelmektedir. Tuhafiyelerde renk renk ve çeşit çeşit örgü ipleri satılmaktadır. Herkes kendisine uygun örgü ipini satın alabilmektedir.

Amigurumi yaparken örgü ipi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsur örgü ipinin kalitesidir. Amiguruminin temel malzemesi olan örgü ipinin kalın ve yumuşak olması gerekmektedir.

Kaliteli örgü ipinin tercih edilmesi el işinin görünüşüne olumlu bir katkı sağlayacaktır. Bebekler için amigurumi yapan kişilerin örgü ipi cinsini yün veya pamuk ürünlerinden seçmesi bebeğe sağlık açısından büyük katkı sağlamaktadır.

Tığ Kullanımı

Amigurumi yapılırken istenilen numara ve büyüklükte tığ kullanmak çok önemli bir yere sahiptir. Tığın örgü ile uyumu amigurumi örneklerinin güzel olmasına katkı sağlamaktadır.

Amigurumi yaparken uzun süre iş yapan, yumuşak saplı tığların tercih edilmesi gerekmektedir. Amigurumi işlemi yapılırken işin tamamında aynı numara ve boyutta tığ kullanılması gerekmektedir.

Aynı boyutta tığ kullanmak ortaya çıkacak olan desenlerin simetrisi açısından çok güzel bir görüntü yaratmaktadır.

Dolgu Malzemesi

Amugurumi yapılırken örülmüş olan ürünün bir malzemeyle doldurulması gerekmektedir. Amigurumi standartlarına uygun hale getirebilmek için örülmüş ürünün içerisine dolgu eklenmesi gerekmektedir.

Hoş bir amigurumi tasarımı ortaya çıkarabilmek için antibakteriyel silikon elyaf malzemenin kullanılması uygundur.

İğneler

Amigurumi faaliyetleri yürütülürken kullanılan iğnenin özellikleri çok önemli bir yere sahiptir. Büyük boy, düz uçlu yün iğneleri kullanılarak amigurumi parçalarının birbiriyle birleştirilmesi rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

Sabitleyici kullanacaklar için en uygun iğne türü toplu iğnelerdir. El, dikiş ve nakış iğneleri kullanarak Amigurumi yüzeyine burun, göz, kaş gibi ayrıntılar da yapılabilmektedir.

Kişilerin yaratıcılıklarını geliştirebilmeleri için kullanılan pek çok süsleme malzemesi bulunmaktadır. Bu süsleme malzemeleri arasında; plastik gözler, keçe plaka, nakış ipi önemli bir yere sahiptir.

Pratik bir amigurumi üretimi yapabilmek için makas, ilmek işaretleyici ve dikiş araçları gibi malzemelerin mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Amigurumi Yaparken Uyulması Gereken Öneriler Nelerdir?

Amigurumi yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Amigurumi yaparken desenler merkezden dış tarafa doğru başlanmalı ve saat yönünün tersine okunmalıdır.

Amigurumi yaparken kişiler karmaşık yapı nedeniyle zorlanmaktadır. Karmaşık yapının önüne geçebilmek için ilmek sayarken sondan başlamaya özen gösterilmelidir.

Her tur başında doğru ve ters ilmekler kullanılmalı ve tur sayısı tamamlandıktan sonra renk değişikliği yapılmalıdır. Her turda atılmış olan sık iğne sayısına göre desenin şekillenmesi ve amigurumi ürünlerinin ortaya çıkarılması sağlanmaktadır.

KISA YOLLAR:

eminkoklu90@gmail.com

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN