Home / Teknoloji  / Akıllı Televizyonlarda Virüs Sorunu

Akıllı Televizyonlarda Virüs Sorunu

Akıllı televizyonunuzda virüs sorunu mu yaşıyorsunuz? Bu yazımıza mutlaka göz atın.

Akıllı Televizyonlarda Virüs Sorunu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık her teknolojik alet kendi sınırlarınız zorlamaya başlamıştır. Akıllı cep telefonlarının ardından en fazla kullanılan teknolojik alet kuşkusuz akıllı televizyonlardır. Günümüzde artık hemen hemen her evde sıkça kullanılan bu akıllı televizyonlara virüs girme sorunu yaşanır mı peki? Bunun cevabı ne yazık ki evet. Çünkü internet bağlantısının olduğu her ortamda virüs bulunma ihtimali ve dolayısıyla hackleme olayı gayet olağan bir durumdur.  Basit bir örnek olarak akıllı televizyonunuzun IP adresi üzerinden korsanlar televizyonunuzu hackleyerek kolay bir şekilde erişim sağlayabilirler. Yine virüs bulaşma riski de buna benzer olarak gelişim göstermektedir. Televizyonunuzun özelliği olan internet bağlantısı sayesinde güvenli olmayan ve tehlikeli sitelerde gezinme sonucu televizyonunuza virüs bulaşabilir. Bu durum ise sizin başınızı oldukça ağrıtabilecek bir konudur. Çünkü tıpkı bilgisayarınız ya da cep telefonlarınız gibi televizyonlarınıza da virüs bulaşırsa bu teknolojik aletler de yaşadığınız sıkıntıları hatta belki de fazlasını akıllı televizyonlarınızda yaşayabilirsiniz.

En basit örneklerden birisi de akıllı televizyonlardan artık alışveriş yapılabilmesi üzerinden verilebilir. Çünkü bu sitelere parolalarınızı girmenizin ardından korsanların da bu parolaya erişme isteği olacaktır. Bunun yanı sıra sosyal ağlar üzerinde entegre etmiş olduğunuz hesaplarınız ve film kiralama özelliğinde bulunan parolalarınız gizli kalması gerekilen konulardır. Ancak bu gelişen teknoloji ile zamanla birlikte telefon ve bilgisayar hackerlarının ardından televizyon hackerlarının oluşması pek zayıf bir ihtimal değildir. Hatta daha ciddi bir konu olarak internet bankacılığı üzerinde kullanmış olduğunuz parolalar ciddi bir tehdit unsuru olmaya başlamıştır. Bu yüzden her açıdan dikkatli olmak ve güvenlik konusunu son derece ciddiye almak oldukça önemli bir husustur. Tabi bir de istemsiz bir şekilde oluşan virüsler vardır. Bu da tıpkı cep telefonları ve bilgisayarlar da olan yanlış bir tıklama ya da sayfaların otomatik olarak yönlendirdiği virüslerdir. Artık akıllı bir televizyonu aynı cep telefonu ve bilgisayar gibi kullanıp aynı internet ortamını kullandığını düşününce bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor.

Bu akıllı televizyonlara bulaşan virüslerden korunmak için ne yapmak gerekir peki? Kesinlikle indirmek istediğiniz uygulamayı akıllı televizyonunuzun mağazasından indirmelisiniz. Herhangi bir şekilde internet üzerinden ve bilmediğiniz sitelerden indirme yapmamanız gerekmektedir. Hatta ve hatta bu sitelere girmemeniz gerekmektedir. Mümkün oldukça ve zorunda kalmadıkça akıllı televizyonlarınız üzerinden bankacılık işlemlerinizi ve alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirmemelisiniz. Bu tarz hususlara dikkat etmenizin ardından akıllı televizyonunuzu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Teknolojinin son derece gelişmesi sizlere sadece avantaj sağlamayacaktır. Bazı durumlarda dezavantajları da olacaktır ancak önemli olan bu tarz durumlarda önleminizi almak ve tedbirli davranmaktır. Akıllı televizyon bile olsa internette gezindiğiniz sitelere dikkat ederek akıllı televizyonunuzu virüslerden korumak oldukça kolay. Sonrasında ise akıllı televizyonunuzun tadını çıkartmaya başlayabilirsiniz.

incetutku@gmail.com

Arabalara ve teknolojiye tutku ile bağlı bir bilgisayar mühendisi

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN