Home / Teknoloji  / Akıllı Telefonlara Güneşin Zararları

Akıllı Telefonlara Güneşin Zararları

Yaz aylarına dikkat. Akıllı telefonlara güneşin zararları nelerdir? Akıllı telefonu güneşten nasıl koruyabilirim? Akıllı cihazlarınızın ömrünü uzatın.

Akıllı telefonlara güneşin zararları

Güneş ışınlarının akıllı telefonlara etkisi olumsuz olarak gerçekleşmektedir. Güneş ışınları nedeniyle zarar gören akıllı telefonlar sıcak havaya maruz kalmaktadır. Günümüzde pek çok kişinin kullandığı akıllı telefonlar insan hayatının vazgeçilmezleri haline geldi.

Güneş ışınlarına maruz kalan akılı telefonların sıcaklığı yükselerek patlama riski taşımaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarıyla karşı karşıya kalan telefonların oldukça tehlikeli olduğu belirtilmektedir.

Cep telefonlarının normal şartlarda belli bir ısısı bulunmaktadır. Cep telefonları çalıştıkça ısısı artmaktadır. Güneş ışınlarının akıllı telefonlara daha fazla bir ısı aktarması nedeniyle istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Güneş Işınlarının Akıllı Telefonlara Olumsuz Etkisi

Günümüzde akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte telefonlar hayatımızın tamamını etkiler hale geldi. Akıllı telefonları korumak çok önemlidir. Havaların ısınmasıyla birlikte güneş ışınlarına birebir maruz kalan cep telefonları hem bozulabilmekte hem de patlama riski taşıyarak tehlikeli bir hal alabilmektedir.

Cep telefonlarının 45 derece normal ısısı bulunmaktadır. 45 derecenin üzerine çıkan cep telefonu ısısı akıllı telefonlar için zararlı bir hale gelmektedir. Bu nedenle akıllı telefonların korunması ve güneş ışınlarına maruz kalmasının önüne geçilmelidir.

Belirli bir sıcaklığın üzerine çıkan telefon ısısı akıllı telefonların patlama riskiyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.

Güneş Işınlarının Akıllı Telefonları Olumsuz Etkileme Sebepleri

Akıllı telefonlar batarya ile çalışan teknolojik aletlerdir. Batarya ise enerji tutan elektronik malzeme olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarının etkisiyle telefon bataryaları olumsuz etkilenmektedir.

Telefonun patlamasının asıl nedeni enerji yüklü bataryanın güneş ışınlarının etkisiyle aşırı ısınmasıdır. Bataryanın patlaması oldukça tehlikeli olup ölüm riski bile taşımaktadır. Günümüzde her an cep telefonlarını yanımızda taşıdığımız için patlama riskine karşı dikkatli olunması kişinin zarar görmesinin önüne geçecektir.

Güneş Işınlarına Maruz Kalan Akıllı Telefonlarda Meydana Gelen Arızalar

Akıllı telefonlarda yaşanan arızaların çoğu fiziksel kaynaklı olup, yaz sıcaklarında artış göstermektedir.

Bazı unsurlar kullanım kılavuzunda belirtilmese dahi akıllı telefonların çok narin olduğu unutulmamalı ve güneşte kalmamasına dikkat edilmelidir. Akıllı telefonların güneş ile temas etmesi halinde ortaya çıkan arızalar şunlardır:

Ekranda Kararma

Akıllı telefonların ekranların kullanılan hassas materyallerin ısıya karşı duyarlı olmasından dolayı ekranın güneşle temas etmesi halinde piksel arızaları meydana gelmektedir.

Akıllı telefon uzun süre güneşte kalmış ve ekran kararmışsa bir süre oda sıcaklığında kapalı konumda bekletilmelidir.

Akıllı Telefonlarda Hassasiyet Azalması

Isıya karşı duyarlı olan akıllı telefonlar parmaklardan alınan ısıyla sizi algıladığından dolayı ekranlarda hassasiyet azalmaktadır.

Güneşte kalmış olan ve ekran hassasiyeti azalan akıllı telefonların oda sıcaklığında kapalı konumda 6 saat boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

Batarya Arızaları

Akıllı telefonlarda kullanılan pillerin yüksek ısıyla karşı karşıya kalması halinde bataryada büyük hasarlar meydana gelmekte, ayrıca yüksek ısı sebebiyle patlama riski olmuşmaktadır. Bu nedenle akıllı telefonlar gölgede tutulmalı ve güneş altında kalmamasına dikkat edilmelidir.

incetutku@gmail.com

Arabalara ve teknolojiye tutku ile bağlı bir bilgisayar mühendisi

Değerlendirmeleriniz
YORUM YOK

YORUM YAP

Beni bir gir hele :) *

YÜZLERCE  YAZI
TAKİP ET!

50 farklı konuda her gün taze yazılar!

Bilgileriniz hiç bir şekilde hiç bir kurum veya kişi ile paylaşılmayacak

OLEY ARAMIZA HOŞGELDİN